Hackerlar akıllı televizyonlara bulaşan virüsle Monero kazıyor

Kripto para sektörünün her geçen gün büyümesi ve yatırımcılarına yüksek getiri sunması, hackerların da bu alana gözlerini dikmesine yol açmış durumda


Kripto para sektörünün her geçen gün büyümesi ve yatırımcılarına yüksek getiri sunması, hackerların da bu alana gözlerini dikmesine yol açmış durumda. Madencilik yöntemiyle para kazanmak isteyen kötü niyetli kişiler, şimdilerde kripto madencilik yazılımlarını içeren virüsleri farklı elektronik aletlere bulaştırmaya başladılar.

Öyle ki artık akıllı televizyon ve Android telefonlara bulaştırılan virüslerle kullanıcılar farkında olmadan Monero madenciliğinde çalıştırılabiliyor.

Farkında olmadan Monero kazıyorlar!

Netlab360 şirketinde çalışan Çinli güvenlik araştırmacıları, hackerların internete bağlı hemen her cihazı Monero madencilik yazılımlarıyla köle gibi çalıştırabildiğini ortaya çıkardı. CNET‘te yer alan habere göre hackerlar, yüzlerce Android telefona ve akıllı televizyona Monero madenciliği yapan zararlı yazılımları bulaştırmayı başardı.

Güvenlik araştırmacısı Wang Hui‘nin şirket bloguna yazdığı bir yazıda ADB.Miner isimli zararlı kripto madencilik yazılımının hızlı bir şekilde yayılmaya başladığı uyarısı yer aldı. ADB arayüzündeki 5555 portundan faydalanan bu zararlı kod parçacığı, anakartı olan neredeyse tüm elektronik cihazları hedef alıyor.

Birçok cihaz tehlike altında

5555 portu açık olan cihazları arayan kötü niyetli hackerlar, yetersiz güvenlik önlemlerine sahip Android akıllı telefon ve televizyonlara Monero madencilik yazılımını sessiz sedasız yüklüyor. Elektronik aletler açık oldukları her an Monero kazım işlemi gerçekleştiriyor ve inanılmaz elektrik harcıyor.

Şuana dek binlerce cihaz bu yazılımlardan etkilenmiş durumda. Haksız bir şekilde elde edilen Monero gelirinin miktarı ise henüz bilinmiyor.

[fat_coincap id=”5″]