Hindistan Bitcoin’i Yasaklayabilir

Hindistan’ın eski Ekonomi İşleri Sekreteri Shaktikanta Das, Hindistan hükümeti tarafından derhal kripto paraların yasaklanmasını istedi


Hindistan’ın eski Ekonomi İşleri Sekreteri Shaktikanta Das, Hindistan hükümeti tarafından derhal kripto paraların yasaklanmasını istedi. Tüm dünyada kritik dönemden geçen kripto paralar gerek kazançları, gerek ise yatırımcılarına kazandırmaları sayesinde çok fazla dikkat çekiyorlar.

Kara para aklama, vergi kaçırma ve benzeri kötü işlemlerde sık sık kullanıldığı bilinen Bitcoin ve diğer kripto paraların yasaklanmasını istedi. Şuan Hindistan’da aktif olarak finansal konularda görev alan ve hükümetin saygın isimlerinden birisi olan Das, şu ifadeleri kullandı;

”Bunu etkili bir şekilde düzenlemenin mümkün olmayacağını kabul edelim. Çünkü onlar evlerinden işlem yapacaklar. İşlemleri kontrol etmek için her eve giremezsiniz. Yani bence bu ciddi bir sorun ve buna kesinlikle izin verilmemeli”

Hindistan İstemiyor

Hindistan finansal yönetiminin kripto paraları istemediği, ülkede zaten üst düzey olan fakirlik, yolsuzluklar ve finansal sorunların bu tür kripto paralar ile daha fazla ilerlemesinin engellenmesi hedefleniyor.

Bazı siyasi yetkililerinin bu konuda karar alınmasına yönelik baskıları sonrasında Hindistan’da Bitcoin’in yasaklanabilecek olduğu düşünülüyor.

Hindistan’ın kripto paraları daha çok insan hakları özgürlüklerini daha fazla arttıracağından dolayı istemeyebilecek olduğu tahmin ediliyor.