Kripto Para

Hükümet Yetkilisinden Önemli Açıklama: ABD Kripto Paramızı Çıkarmamızı Engelliyor

İran Hükümeti’ne bağlı bir yetkili, ABD Kongresi’ni, İran’ın kripto para birimini çıkarma çabalarını engellemekle suçladı. Açıklama, CoinTelegraph’ın (farsnews.com aracılığıyla) bildirdiği üzere İran Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Said Zarandi tarafından yapıldı.

Borsalara Yönelik Saldırıların Arkasında İran Var

Bitcoin ve diğer kripto paraların uluslararası yaptırımlardan kaçınmak için kullanımı, sektörün düzenlenmesi sürecinde regülatörler için kilit konulardan birini teşkil ediyor. Son yıllarda kripto para borsalarının uğradığı siber saldırılarının büyük bir çoğunluğunun arkasında Kuzey Kore ile birlikte İran’ın da olması ABD’nin daha fazla endişelenmesine neden oluyor.

LocalBitcoins Mayıs Ayında İran’dan Çekildi

Zarandi’nin yaptığı bu açıklamada, ABD Kongresi’nin İran’ın kripto paralara erişimini engellemeye çalıştığı öne sürüyor. Bu çabaların kapsamı belirsiz olsa da Zarandi haksız da sayılmaz. Mayıs ayının sonlarına doğru, P2P kripto para ticaret platformu LocalBitcoins, İran’daki kullanıcıların platforma yönelik talebinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından ülkedeki faaliyetlerini sonlandıracağını açıklamıştı.

Uzak Doğulu Madenciler İran’ı Tercih Ediyor

Kripto paralar, genel ekonomik belirsizlik nedeniyle Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde oldukça popüler. İran ayrıca, Çin’deki kripto para yasağından yararlanarak Uzak Doğu ülkesindeki madencileri, ucuz elektrik gücü kozunu kullanarak ülkesine çekmeye çalışıyor.

Bununla birlikte, Said Zarandi yaptığı açıklamada, İran’daki yasadışı faaliyetler için Bitcoin’in kullanılmasından da bahsetti. Zarandi, düzenleme  için adımların atılmasının zorunluluğuna işaret etti. İran’ın iyiden iyie kötüleşen ekonomisi için kurtuluşu kripto paralarda bulmuşa benziyor ancak geçtiğimiz dönemlerde tıpkı İran’la benzer düşünceler içerisinde kendi petrol destekli kripto para birimi Petro’yu başlatan Venezuela başarısızlığa uğramıştı.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap