9 İlde “Sikke” Operasyonu: İşte Detaylar

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, “Sikke” olarak tabir edilen kripto paraya yatırım yapan bin 223 kişiden hileli işlemlerle toplam 5 milyon 230 bin lira...


Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, “Sikke” olarak tabir edilen kripto paraya yatırım yapan bin 223 kişiden hileli işlemlerle toplam 5 milyon 230 bin lira haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla yakalanan 19 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

“Nitelikli Dolandırıcılık” Suçlaması

Zanlılardan 6’sı emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı, 13’ü “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemlerine hukuka aykırı girme”, “hileli hareketler neticesi aldatmaya yönelik fiyat manipülasyonu” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Bir şüpheli savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakılırken Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan 12 zanlıdan 6’sı ise tutuklandı, diğer zanlılar adli kontrol şartıyla salıverildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla dün Gaziantep, İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Yalova, Isparta, Kahramanmaraş ve Mardin’de düzenlenen eş zamanlı operasyonla aralarında bilişim uzmanı, bilgisayar mühendisi ve ekonomistlerin bulunduğu 19 şüpheli gözaltına alınmıştı. Zanlıların, hileli işlemlerle kripto paranın fiyatında manipülasyon yaparak haksız kazanç sağladıkları öne sürülmüştü.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!