İran Kripto Paralara Karşı Daha Sert Önlemler Alacak

İran’ın ABD tarafından uygulamaya koyulan yaptırımlar dolayısı ile Rusya ile birlikte kripto para kullanımını en üst düzeye çıkaracak olduğu açıklanmış ve ülkede kripto paralar ile ilgili bazı önlemler alınarak sıradan vatandaşların veya finans kurumlarının Bitcoin...


İran’ın ABD tarafından uygulamaya koyulan yaptırımlar dolayısı ile Rusya ile birlikte kripto para kullanımını en üst düzeye çıkaracak olduğu açıklanmış ve ülkede kripto paralar ile ilgili bazı önlemler alınarak sıradan vatandaşların veya finans kurumlarının Bitcoin almasının engellenecek olduğu iddia edilmişti. Bunu yapabilecek güce sahip olmayan İran’ın bu planını çökertmek üzere ABD’nin nasıl adımlar atacak olduğu merak konusu olurken, bir diğer tarafta ise İran rejiminin Merkez Bankası aracılığı ile ülkedeki finans kurumları ve bankalar ile döviz bürolarına kripto para alımı ve satışını yasakladığı, bunun direkt olarak devlet bünyesinde yapılabilecek olduğuna dair iddiaların ortaya atıldığı açıklandı.

Bitcoin konusunda İran rejimimin aldığı bu önlemlerin olası bir sorunu engellemek ve ABD‘nin yaptırımlardan en kolay şekilde kurtulmak olduğu için olduğu ifade edilirken, ülkede yaşayanlar veya finans kurumlarının yaptırımlardan kurtulurken daha büyük yaptırımlar ve olası süreci kesmeye neden olabilecek adımlar atılmasından endişe edildiği için alınmış olabilecek olduğu belirtilmekte.

ABD Önlemleri Arttırdı

ABD yönetimi İran üzerinde nükleer anlaşmanın iptal edilmesinin hemen ardından yaptırımları en üst düzeye çıkardıklarını ve tarihin en acımasız ve ağır yaptırımlarını İran’a uygulayacak olduklarını açıklamıştı. İran’a satış yapan ve ticaret yapan ülkelere de ağır yaptırımlar uygulayacak olduğunu açıklayan ABD yönetimi bu sayede İran’ı yalnızlık ve büyük bir karanlık çöküşe mahkum etmeye başladıklarının sinyallerini vermişti.