İsviçre Hükümeti Kripto Paraları Araştırmaya Karar Verdi

Reuters, İsviçre’nin resmi olarak devlet destekli bir şifreleme parası olasılığını göz önünde bulundurduğunu bildirdi


Reuters, İsviçre’nin resmi olarak devlet destekli bir şifreleme parası olasılığını göz önünde bulundurduğunu bildirdi. Hükümet, İsviçre “e-franc” ın artıları ve eksileri hakkında bir çalışma başlatmasını istedi.

İsviçre Federal Konseyi, devlet destekli kripto para biriminin neden araştırılması gerektiğini açıkladı.  “Federal Konsey, bir e-francın kullanılmasıyla birlikte, hem yasal hem de parasal olan başlıca sorunların farkındayız. e-Frank’ın risk ve fırsatlarını incelemek ve e-Frank’ın hukuki, ekonomik ve mali yönlerini açıklığa kavuşturmak için araştırılması gerekiyor.”

 

Bu Karar İsviçre İçin Dönüm Noktası

   Kısa bir süre önce Merkez Bankası, kripto’nun iç istikrarsızlığı hakkında açıklamalar yapıyordu. İsviçre Ulusal Bankasında yetkili Andréa Maechler :

“Halk için dijital merkez bankası paraları, nakitsiz perakende ödemeleri için verimli bir sistem sağlamak için gerekli değildir. Kripto paralar herhangi bir avantaj sağlamayacaktır, ancak finansal istikrarla ilgili olarak hesaplanamaz riskler doğuracaktır”

diyerek ülkeyi uyarmıştı.

Böyle düşünen ülkelerin çoğu kriptoyu kontrol edemediklerinden ve vergi alamayacaklarından dolayı kabul etmediklerini ifade etmeselerde, tabanında bu durumun yattığı biliniyor. Ayrıca kripto paraların kontrolünün olmaması ile birlikte kara para aklama ve dolandırıcılık gibi suçlarında artacağından ülkeler şu aşamada kripto paralara sıcak bakmıyor. Ancak bu durum ilerleyen süreçlerde insanların ilgisini kripto paralara vermesiyle birlikte değişecek ve bütün ülkeler yavaş yavaş kripto paraları tanımaya başlayacaklardır.