İsviçre Hükümeti Kripto Paralar Hakkında Rapor İstedi

İsviçre Hükümeti Federal Konseyi tarafından Maliye Bakanlığı yetkililerinden derhal devlet destekli kripto para biriminin faydaları ve zararları ile ilgili olarak rapor istediği açıklandı.Milletvekilleri tarafından ve Maliye Bakanlığı tarafından bu konuda araştırmalar yapılması ve kendilerine bu...


İsviçre Hükümeti Federal Konseyi tarafından Maliye Bakanlığı yetkililerinden derhal devlet destekli kripto para biriminin faydaları ve zararları ile ilgili olarak rapor istediği açıklandı.Milletvekilleri tarafından ve Maliye Bakanlığı tarafından bu konuda araştırmalar yapılması ve kendilerine bu konuda bilgi sunulmasını isteyen İsviçre Hükümeti Federal Konseyi yöneticileri, devlet destekli kripto paraların fırsatları ve zararları hakkında tam rapor hazırlanmasını talep ettiklerini açıkladı.

İsviçre milletvekili ve Sosyal Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı Cedric Wermuth’un talimatı ile birlikte araştırmaya başlanan konu hakkında yapılan açıklamada “Federal Konsey, devlet destekli kripto paraların kullanımıyla birlikte, hem yasal hem de parasal güçlüklerin farkındadır… Bir e-francın (devlet destekli kripto para) risk ve fırsatlarını incelemek ve açıklığa kavuşturmak için teklifin kabul edilmesini istemektedir. e-Frank’ın yasal, ekonomik ve mali yönleri araştırılmalıdır. ” dedi.

AB ve ABD Kararları Etkili Olmuş Olabilir

İsviçre Hükümeti bugüne kadar kripto paralar ile ilgili olarak henüz bir araştırma yapılmasını istememiş ancak kripto paralar ile ilgili olarak son dönemde gerek basında, gerek ise diğer mecralarda sürekli olarak ABD ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından adımlar atılması ile birlikte önlemler alınması konusunda yaptırılan araştırmalar dolayısı ile adım attığı tahmin ediliyor.

Raporun ne zaman hazır olacak olduğu konusunda şu aşamaya değin bir açıklama ve bilgiye basında yer ayrılmış değil iken gelecek haftalarda İsviçre hükümetine bu raporun sunulacak olduğu milletvekilleri ve yetkililer tarafından söylendi.