Jack Dorsey ve Elon Musk’ın Mesajları, DeSo ile Gerçekleşiyor

DeSo Vakfı, sosyal medyayı merkeziyetsizleştirmek ve Web3’ün Sosyal Katmanını oluşturmak için yol haritası yayınladı


DeSo Vakfı, sosyal medyayı merkeziyetsizleştirmek ve Web3’ün Sosyal Katmanını oluşturmak için yol haritası yayınladı.

Jack Dorsey ve Elon Musk’ın Twitter konuşmaları, gündemin taze konularından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Twitter satın alma planlarının konuşulduğu mesajlaşmada dikkat çeken kısım ise merkeziyetsiz bir sosyal medya ağının geliştirilmesi istenmesi. Merkeziyetsiz sosyal blok zinciri DeSo da yeni ekosistemiyle bu sorulara bir yanıt olarak ortaya çıkıyor.

DeSo, Merkeziyetsiz Sosyal Medya için Gücünü Artırıyor

DeSo Vakfı’nın yayınladığı yol haritası, Elon Musk ve Jack Dorsey arasındaki Twitter satın alma planlarının konuşulduğu mesajların ortaya çıkmasıyla birlikte geldi.

Mesajlarda öne çıkan blok zincir tabanlı sosyal medya protokolü fikri, Elon Musk ve FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried arasında da daha önce konuşulan bir konuydu. DeSo da bu fikirlerin ortaya çıkışıyla birlikte şirketin yol haritasını çizdi.

DeSo, geçen hafta yayına giren MetaMask entegrasyonuyla yol haritalarındaki ilk kilometre taşını geride bıraktı.

Bu yol haritasının sonraki adımlarından birisi ekosistemler arasında daha fazla zincirler arası iletişim köprüsü eklenmesi. Devamını ise Proof-of-Work’ten, Infinite Proof-of-Stake’e geçiş yaparak Ethereum gibi enerji tüketimini azaltılması ve enerjinin daha verimli hale getirilmesi, öğrencilerin bir sonraki büyük merkeziyetsiz sosyal ağı oluşturmak için rekabet edebilecekleri büyük bir Ivy League Enstitüsünde yapılan hackathon çalışması oluşturuyor.

Sosyal medyayı merkeziyetsizleştirmek ve depolama ağırlıklı uygulamaları milyonlarca kullanıcıya ulaştırmak için oluşturulan DeSo blok zinciri, yol haritasının, iş ve pazarlama operasyonlarını ölçeklendirmeye yardımcı olacak kritik bir COO işe alımıyla birlikte 4. çeyrekte tamamlanmasını hedefliyor.

Bugün sosyal medyayla ilgili büyük sorunu çözmek için önümüzdeki dönemde planlarını hayata geçirmek isteyen DeSo’nun kurucusu Nader Al-Naji, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Çoğu insan, sosyal medyanın Bitcoin icat edildiğinde finansal sistemden daha merkezi olduğunun farkında değil. Şu anda çevrimiçi olarak gördüklerimizi ve yaptığımız şeyleri yalnızca bir avuç şirket kontrol ediyor. Bu sorunu sosyal medyayı merkeziyetsizleştirerek ve tüm içeriği bir blok zincirinde depolayarak çözebiliriz.”