Japon elektrik şirketi, kripto para madencileri için güneş enerjisi paneli üretti

Japonya‘nın Kumamoto şehrinde faaliyetlerine devam eden Kumamoto Enerji isimli şirket, kripto para madenciliği için uygun güneş enerjisi panelleri ürettiğini açıkladı


Japonya‘nın Kumamoto şehrinde faaliyetlerine devam eden Kumamoto Enerji isimli şirket, kripto para madenciliği için uygun güneş enerjisi panelleri ürettiğini açıkladı.

Bitcoin madencilerinin ana akım medya tarafından en çok eleştirilen özelliği, çok fazla elektrik tüketip çevre kirliliğine yol açtığı yönündeydi. Hatta madencilik işlemlerinde harcanan elektriğin İzlanda gibi küçük ülkelerin toplam elektrik harcamasını geride bıraktığı da gündeme gelmişti. Kumamoto Enerji’nin temiz enerji ile de madencilik yapılabileceğini açıklaması, bu eleştirilere yönelik güzel bir cevap oldu.

OZ Mining ile işbirliği neticesinde geliştirildi

Kumamoto Enerji’den yapılan basın açıklamasında şirketin, OZ Mining isimli kripto para madenciliği yapan şirketle geçtiğimiz yıl Kasım ayında işbirliğine gittiği belirtildi. İnşa edilen yeni güneş enerjisi tarlaları sayesinde elektrik ihtiyacını tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmeye başlayan OZ Mining, bu yolla kârlılığını da arttırmayı başardı.

OZ Mining firması şuan düzenli olarak Kumamoto Enerji’den güneş enerjisi paneli temin etmeyi sürdürüyor. Madencilik tarlaları için devasa büyüklükte veri merkezleri kuran şirket, konteyner şeklindeki madencilik riglerinden de faydalanmayı sürdürüyor.

Gelecek temiz enerjide

CPU ve GPU donanım bileşenleri kullanılarak yapılan kripto para madenciliğinin çevreye çok zarar vermesi, bu sektörün eleştiri oklarının hedefi haline gelmesine yol açmıştı. Gerçekten de yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları kullanılmazsa kısa sürede çevresel bir felaket kaçınılmaz olabilir. Bu yüzden Kumamoto Enerji’nin yenilenebilir enerji girişimi takdiri hak ediyor.

[fat_coincap id=”5″]