Kanada’da Artan BTC Dolandırıcılığı!

Britanya Kolombiyası’nın Vancouver bölgesindeki Burnaby’deki Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), şehir genelinde Bitcoin (BTC) ile ilgili dolandırıcılıklarda artış olduğunu bildirdi. Bu haber, Kanada’da gerçekleşen benzer etkinliklere ilişkin yakın tarihli raporlar sonucu geldi

bitcoin-scam

Britanya Kolombiyası’nın Vancouver bölgesindeki Burnaby’deki Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), şehir genelinde Bitcoin (BTC) ile ilgili dolandırıcılıklarda artış olduğunu bildirdi. Bu haber, Kanada’da gerçekleşen benzer etkinliklere ilişkin yakın tarihli raporlar sonucu geldi.

Yetkililer, dolandırıcıların kurbanlarını aradıklarını ve kendilerin RCMP’nin bir üyesi olarak tanıttıklarını söylüyor. Dolandırıcı, daha sonra sahte polis kimliğiyle kurban için hileli faaliyetlerle ilgili olarak tutuklama emri bulunduğunu belirtiyor.

Dolandırıcılar Arama Yapmak İçin Farklı Telefon Numaraları Kullanıyor

Bu saldırılarda birden fazla telefon numarası kullanılıyor. Mağdurlar genellikle farklı numaralardan birden fazla çağrı alıyorlar. Ailelerinden herhangi birini çağrılar konusunda uyarırlarsa kendilerinin de tutuklanacağı söyleniyor. Dolandırıcı daha sonra ödemelerin bir Bitcoin ATM’si aracılığıyla yatırılması gerektiğini söyleyerek bir ödeme talep ediyor.

Burnaby RCMP, Kanada Vergi Dairesi’nden (CRA) geldiklerini iddia eden benzer dolandırıcıların da olduğu konusunda uyardı. Kanada’daki polis güçlerinin Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmediklerini ve asla Bitcoin ATM depozitoları talep etmeyeceklerini belirttiler.

Tek Bir Kurbandan Yaklaşık 11.000 Dolar Çalındı

Yetkililer “Bu aldatmaca son zamanlarda  bir kurbana yaklaşık 15.000 CAD (11.000 $) mâl oldu.” RCMP şu anda Kanada’nın Alberta eyaletindeki Strathcona ilçesinde Bitcoin ile ilgili iki dolandırıcılığı araştırıyor.