Kripto Para Vergi Uygulaması Geliştirildi

Küresel danışmanlık şirketi Ernst & Young, kripto para işlemlerinden oluşan vergileri hesaplayan uygulama geliştirdi

bitcoin vergisi

Küresel danışmanlık şirketi Ernst & Young, kripto para işlemlerinden oluşan vergileri hesaplayan uygulama geliştirdi. Böylelikle ABD’nin vergi Kurumu IRS, müşterilerine vergi raporlama konusunda yardımcı olacak.

Çok uluslu profesyonel danışmanlık şirketi Ernst & Young, ”EY CryptoPrep” adlı bir kripto vergi uygulaması yayınladı. Müşterilere ABD vergi başvuruları konusunda yardımcı olmak için geliştirilen uygulama tam otomatik, web tabanlı Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünüdür.

EY CryptoPrep, çok sayıda borsadan büyük kripto para birimleri hakkında veri alıyor, otomatik olarak ilgili vergi kurallarını uyguluyor. Müşteriler isterlerse programı kendileri kullanabiliyor veya yönetilen hizmetin bir parçası olarak seçebiliyor.

EY ABD Vergi Hizmetleri Başkan Yardımcısı Marna Ricker, uygulamanın kripto para birimlerine artan ilgiye doğrudan bir yanıt olarak hayata geçtiğini açıkladı:  “Müşterilerimiz kripto varlıklarını giderek daha fazla elinde tutuyor ve ticaretini yapıyor, bu da kripto vergileri dosyalama konusunda gelişen karmaşıklığı gidermek için yenilikçi bir çözüme ihtiyaç duyuyor.”

Kripto para birimleri, bazı durumlarda vergi düzenlemelerine ek olarak, traderların sıkı kayıt gereksinimleri nedeniyle birçok kullanıcı için karışıklığa ve zorluğa neden oldu.

IRS Çöküyor

ABD’nin vergi kurumu IRS, , kripto para birimlerinden vergi toplanması için pek çok farklı yöntem deniyor. Bu yılın mayıs ayında, sanal varlıklarla ilgili vergi iadelerinin denetlenmesi için bir ekip oluşturdu ve  Çalışma Bildirimi (SOW) gönderdi.

IRS, ABD vatandaşlarının kripto para birimlerinden herhangi bir kazanç elde etmeleri durumunda, ellerindeki kripto para miktarını açıklamalarını şart koşmuştu ve 2019 kripto vergi yönergelerini hakkında daha fazla açıklama yapmadı.

Küresel Vergi Belirsizliği

ABD, vergi kanunlarını kripto para birimleri etrafında geliştirmeye devam eden tek ülke değil. Bu haftanın başlarında, Güney Kore maliye bakanı yakın gelecekte bir kripto para vergisi uygulayacaklarını doğruladı. Bakan, hükümetin yeni bir dijital vergi yapısı hakkında uluslararası tartışmalar yürüttüğünü de söyledi.