Ledger Nano ve Trezor Cüzdanlarında Açık Bulundu!

Yeni bir token veya kripto para birimi duyurulduğu zaman yatırımcıların cevabını aradığı ilk soruların başında “Trezor veya Ledger ile uyumlu mu?” sorusu gelir


Yeni bir token veya kripto para birimi duyurulduğu zaman yatırımcıların cevabını aradığı ilk soruların başında “Trezor veya Ledger ile uyumlu mu?” sorusu gelir. Adı geçen bu iki çevrimdışı kripto para cüzdanı, özellikle Bitcoin fiyatının 20 bin dolar sınırını geçmesinin ardından daha da yaygınlaştı.

Yatırımlarını web siteleri, bilgisayar veya akıllı telefon yerine daha iyi saklayabilecekleri, elle tutulur bir cüzdan arayışındakiler bu modelleri satın alma yolunu tercih ettiler. 

Gerçekten de fiziki bir cüzdan, diğer alternatiflerle kıyaslandığı zaman çok daha güvenli olabilir. Ancak ne yazık ki bu cüzdan modellerinde de bir takım güvenlik açıkları keşfedildi.

Açık Saleem Rashid tarafından keşfedildi

Kripto para sektörüyle yakından ilgilenen ve bu piyasada adından sıkça bahsettiren Saleem Rashid isimli genç, Trezor isimli offline cüzdanı hacklemeyi başararak gündeme geldi. Kaleme aldığı blog yazısında Trezor’daki 7 BTC‘nin kilidini nasıl kaldırabildiğini de anlatan Rashid, Trezor’un sunucularında güncelleme yaparak ilgili açığı kapatmasına da yardımcı oldu.

Trezor yeni güncelleme yayınladı

Konunun gündeme gelmesinin ardından çevrimdışı cüzdan üreticisi Trezor, açığın kapatıldığı 1.6 sürüm numaralı güncellemeyi yayına aldığını Twitter hesabından duyurdu. 

Öte yandan bir diğer cüzdan üreticisi Ledger de Nano modelini daha güvenli hale getirmek için ödül programını başlatma kararı aldı. Buna göre Ledger Nano‘daki açıkları bulan beyaz şapkalı hackerlar, toplamda 1.337 BTC ödülü almaya hak kazanacaklar.