Kripto Para

Mati Greenspan: “Merkez Bankası Destekli Dijital Paralar Ters Dolarizasyonu Başlatacak”

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi
PrimeXBT

Finans ve teknoloji sektörleri son on yılda hem özel hem de kamu alanında büyük bir büyüme kaydetti. Şirketler diğer bireylerle işlem yapma biçimimizi değiştirdiler ve yakında merkez bankaları ülkelerin birbirleriyle işlem yapma şeklini değiştirecek.

CDBC Nedir?

Yerel fiat para biriminin dijital karşılığı olan Merkez bankası destekli dijital para birimlerinin [CBDC’ler] oldukça fazla konuşulacağı yeni bir on yıla giriyoruz. Türkiye, Rusya, İran, Çin ve Avrupa Birliği bu konuda hızla çalışmalar yürütürken Amerika Birleşik Devletleri ise yarışa henüz dahil olmuş değil. Şiddetli iç siyasi çalkantılar karşısında ABD, Çin ve Avrupa ilerlerken CBDC yarışında yetersiz kalmayı göze alıyor.

Ters Dolarizasyon

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan’a göre, Washington yakında harekete geçmezse, 2020 dolarsızlaşmanın on yılının başlangıcı olabilir. 3 Ocak tarihli bülteninde Greenspan, II.Dünya Savaşı’ndan sonra ABD dolarının yuan ve Euro karşısında rezerv para özelliğini yitirmeyeceğini ancak erozyona uğrayacağını belirtti:

    Önümüzdeki 10 yıl içinde Dolar’ın küresel rezerv para birimi statüsünün büyük ölçüde aşınacağına inanıyoruz.

Yukarıda bahsedilenler, doların gerçek ekonomisinde bir düşüşe neden olurken, başka yerlerdeki altyapı da ABD’yi gölgede bırakıyor. Hem Çin hem de Avrupa kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmek üzere hatta, dijital yuan daha erken bir sürede piyasaya sürülebilir. Mati Greenspan şunları kaydetti:

Merkez bankalarının dijital para birimleri bu nedenle, sadece küresel ekonominin bir yönünü işgal etmekle kalmayacak, devralacak. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) küresel ekonominin revizyonunda önemli bir rol oynayacak.
İster Pasifik’te ister Atlantik’te olsun, Amerika CBDC’ler konusunda geride kalıyor ve Washington dijital para konusunda herhangi bir adım atmazsa doların gücünü yitireceği bir on yıl başlayacak.


Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap