Kripto Para

SON DAKİKA: Bitcoin ve Altcoin’lere SPK Denetimi Geliyor

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi
PrimeXBT

Hürriyet’in 4 Ocak tarihli haberinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun Bitcoin başta olmak üzere kripto varlıklara karşı gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçtiği ifadelerine yer verildi.

SPK Bitcoin İçin Harekete Geçti

Türkiye’de 1 milyonu aşkın kripto para yatırımcısının olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da kripto paralara karşı yakından gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçiyor.

2017’deki boğa sezonunun ardından başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve benimsenme oranı çok ciddi ölçüde artış göstermişti. Elbette bu duruma hükümetler sessiz kalmadı. ABD, Çin, Güney Kore, Japonya, Rusya gibi ülkelerin ardından Türkiye de kendi kripto para düzenlemelerini oluşturmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de Kripto Paralar Yasal Mı?

Son birkaç yılda Bitcoin ve kripto paralar ülkemizde adını birçok farklı dolandırıcılık olayıyla duyurdu.  Kripto varlıklara ilişkin Türkiye’de herhangi bir yasal altyapı ve düzenleme bulunmuyor oluşu da bu olaylara zemin hazırladı. Yatırımcıların önemli mağduriyetler yaşaması riskine karşı önlem almak isteyen kamu otoriteleri, bu konuda endişelerini dile getirdi ve SPK’nın denetim ve düzenleme yapmasını istedi. Gelen bu talebin ardından Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) 2020 yılıyla birlikte hızlı bir şekilde çalışmalara başladığı belirtiliyor.

 Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap