Altcoin

Mimble Wimble Nedir? Mimble Wimble Teknolojisi Ne İşe Yarıyor?

Bitcoin’in şeffaf yapısı, dijital bu para biriminin herhangi bir merkeze bağlı olmadan piyasada işlem görebilmesini sağlayan en önemli avantajlarından birisi. Neticede halka açık, gizli olmayan cüzdan kodlarına herhangi birisi para gönderirken üçüncü bir kişiden onay olmak zorunda kalmamak güzel bir şey.

Ancak bu şeffaflık beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Gizliliğin hiç olmaması sıradan kullanıcıları ürkütürken, finansal hareketlerini gizli tutmak isteyen şirketler de Bitcoin’den uzaklaşıyor. 

Bitcoin’in bu handikaplarını kapatmak için kolları sıvayan anonim bir geliştirici, Mimble Wimble adını verdiği Bitcoin benzeri, yenilikçi bir Blockhain ağını hayata geçirdi. Halen daha bu kişinin ismi gizemini korumayı sürdürüyor, tıpkı Bitcoin örneğinde Satoshi Nakamoto‘nun olduğu gibi.

[geo-post id=”10030″]

Mimble Wimble ne demek?

Harry Potter’ın kitaplarında ve filmlerinde de geçen bu kelime, büyücülerin rakip büyücüyü susturarak büyü yapamaz hale gelmesini sağlıyordu. Ağın ortaya ilk çıkışı ise #bitcoin-wizards IRC kanalına giren Tom Elvis Jedusor isimli kullanıcının Github linkini paylaşmasına dayanıyor. Bu, yine Harry Potter evreninden Lord Voldemort’un Fransızca ismi.

Mimble Wimble’ın farkı nedir?

Gizliliği üst seviyeye taşıyan Mimble Wimble herhangi bir coin değil, aksine Blockhain benzeri alternatif uçtan uca güvenli para transferine imkân veren bir ağdır. Bağımsız geliştiriciler Mimble Wimble protokolüne dayanan kripto para birimlerini hayata geçirmiş durumdalar, ki BEAM ve Grin bu noktada akla ilk gelen örneklerden.

Yorum Yap