Kripto Para

AB’den Blockchain Teknolojisi Raporu

Avrupa Birliği’ne yakın tarihli bir rapor, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik standartlarının getirilmesi de dahil olmak üzere blockchain teknolojisinin nasıl daha iyi geliştirileceğine dair önerilerde bulundu. Rapor, 6 Mart’ta Avrupa Birliği Blok Zinciri Gözlemevi ve Forumu tarafından yayınlandı.

“Ölçeklenebilirlik, Birlikte Çalışabilirlik ve Blockchain’in Sürdürülebilirliği” başlıklı rapor, Avrupa Birliği Blockchain Gözlemevi ve Forumu adına Blockchain teknoloji firması ConsenSys tarafından hazırlandı. Rapor, farklı paydaşların ve kaynakların girdilerini göz önünde bulundurarak, Avrupa’daki mevcut ve potansiyel engelleme durumları hakkında fikir vermektedir.

Rapor, politika yapıcılara ve sektör oyuncularına Blockchain teknolojisini ve yönetişimini iyileştirme ve geliştirme konusunda işbirliği yapmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca, AB’nin bekle ve gör yaklaşımı benimsemesini ve standartlar veya yönetişimle ilgili düzenlemeler oluşturulmadan önce deney ve öğrenme zamanı olan projeler sunmasını öneriyor.

Raporda, politika yapıcıların eğitim ve araştırma girişimlerinin yanı sıra Blockchain bazlı ödemeleri kolaylaştırmak ve akıllı sözleşmelerden yararlanmak için fiat para üzerinden teşviklerin de oldukça gerekli olduğundan bahsediliyor.

Raporda ayrıca Genel Verilerin Korunması Yönetmeliği (GDPR), Blockchain teknolojisi ve kripto varlıklarının yasal statüleri ile akıllı sözleşmeler arasındaki gerginliklerin çözülmesi gerektiği de ayrıca belirtilmiş.

Son zamanlarda, Alman Federal Maliye Bakanlığı, Blockchain bazlı menkul kıymetlerin işlenmesi ve düzenlenmesi hakkında önemli bir bildiri yayınladı.

Yorum Yap