Nisan Ayında En Çok O Kazandırdı: %34’lük Yükselişle S&P Ve Altını Geride Bıraktı

En büyük küresel varlıklar, Mart ayındaki sert düşüşün ardından Nisan ayını yükselişle kapattı ve Bitcoin Nisan ayının en iyi performans gösteren varlığı oldu


En büyük küresel varlıklar, Mart ayındaki sert düşüşün ardından Nisan ayını yükselişle kapattı ve Bitcoin Nisan ayının en iyi performans gösteren varlığı oldu. BTC kabaca %34 arttı. Nisan ayının başında 6.400 dolar aralığında işlem gören BTC, 30 Nisan’da ise 9.400 doların biraz üzerine çıkmayı başardı. Buna karşılık Nisan ayında S&P 500 %12,7, altın ise % 6,7 oranında değer kazandı. Yükselişler, Mart ayında Bitcoin, S&P 500 ve altının sırasıyla %26.7, %12.51 ve %0.5 oranında değer kaybettiği çöküşün ardından gerçekleşti.

Mart ortasından hemen önce, küresel piyasalar COVID-19 salgınının yarattığı korkunun en üst seviyeye çıkmasıyla çöktü. ABD borsalarındaki yüksek volatilite Mart ayında dört kez devre kesicilerin tetiklenmesine yol açtı. Ne yazık ki kripto paralarda özellikle de Bitcoin’de böyle bir opsiyon masada yoktu, sonuç olarak popüler kripto para 3.800 dolar bandına kadar geriledi.  Ayın sonuna doğru S&P 500, 20 Şubat’taki zirvesinden kabaca -%35 oranında değer kaybetti.

Devre Kesici Nedir?

Devre kesici, S&P 500 endeksinde belirli fiyat seviyelerin eşik seviyesini aşması durumunda işlemlerin durdurulmasını zorunlu kılan  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) hükmüdür. Devre kesiciler, 19 Ekim 1987’de meydana gelen piyasadaki çöküşünün ardından piyasaya sürüldüğünden beri 1997’de sadece bir kez tetiklenmişti.

SEC’in devre kesici kuralı Bitcoin’de geçerli olmasa da, kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, Bitcoin’in saatler içerisinde binlerce dolar değer kaybettiği sırada bir sistem kesintisi yaşadı. 13 Mart günü en önemli kripto para Bitcoin, 2020 yılının en yüksek seviyesinin kaydedildiği 13 Şubat’taki değerinin %50’sinin kaybetmişti.