Orchid (OXT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Orchid (OXT) Nedir

orchid-oxt-nedir-yeni-baslayanlar-icin-temel-rehber

Orchid (OXT) Nedir?

Orchid, bir bilgisayar ağını merkezi olmayan bir sanal özel ağı (VPN) çalıştırmaya ve sürdürmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. 

Web trafiğini yönlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir araç olan VPN’ler, kullanıcıların oluşturdukları verilerin internette nasıl hareket ettiğini değiştirerek tarama ve veri aktarımlarıyla ilgili ayrıntıları gizlemelerine olanak tanır. Bunun kullanıcılar için, özellikle de düşmanca yerel ağları atlatmak isteyenler için faydaları olabilir.

Ancak VPN’ler yine de kullanıcılar için güvenlik riskleri oluşturabilir. Özellikle kullanıcılar, VPN sağlayıcılarının verilerini çalmayacağına, casusluk yapmayacağına veya başka bir şekilde uygunsuz bir şekilde erişmeyeceğine, tehlikeye atmayacağına veya bunlardan para kazanmayacağına güvenmelidir.

Orchid, VPN’in çalışmasını Ethereum blok zincirindeki bir kullanıcı ağına dağıtarak bu güven sorununa bir çözüm sağlamayı hedefliyor. Daha spesifik olarak, kullanıcıların uygulamalara ve web sitelerine göz atarken bir veri izi bırakmasını önlemek için tasarlanmış bir uygulama geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bunu başarmak için Orchid, bant genişliğine ihtiyaç duyan kullanıcıları, onu satmak isteyen satıcılarla eşleştirir. Orchid’in OXT kripto para birimi, bu alıcılar ve satıcılar arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılır.

Bu eşler arası bağlantı daha sonra şifrelenir ve satıcının internet sunucuları aracılığıyla gönderilir. Bu, kullanıcının kendi internet hizmetlerinin etkinliklerini izleyemediği anlamına gelir. Kullanıcının verileri üçüncü şahıslardan daha fazla gizlenir.

Projeye ayak uydurmak isterseniz, Orchid, resmi web sitesi ve blogu aracılığıyla kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel tutar .

Orchid Nasıl Çalışır?

Orkide ağında iki ana katılımcı vardır:

  • Bant Genişliği Kullanıcıları – Orchid uygulamasını çalıştıran ve merkezi olmayan VPN’e bağlanmak isteyenler.
  • Bant Genişliği Satıcıları – Ağdaki OXT için bant genişliği satışından sorumlu düğümler.

Orchid, mobil uygulaması aracılığıyla kullanıcılar ve sağlayıcılar arasındaki bant genişliğinin alım satımını kolaylaştırarak alıcıların internette özel olarak gezinmesine olanak tanır.

Orchid’in Mimarisi

Orchid’in verileri geleneksel bir VPN hizmetinde olduğundan daha gizli tutmak için blok zincirinden yararlanmasının birkaç yolu vardır.

İlk olarak, bant genişliği için ödeme yalnızca Orchid’in kripto para birimi OXT ile yapılabilir. Orchid ekibi, kullanıcıların bir banka hesabı bağlamasına gerek kalmadan kimliklerini daha iyi koruyabileceğini savunuyor.

Ayrıca, kullanıcıları tek bir satıcıyla eşleştirmek yerine, Orchid uygulaması sağlayıcıları katmanlı şifreleme kullanarak çok sekmeli bir yapılandırmada bir araya getirir. Çok sekmeli bir mimari, internet trafiğini iki veya daha fazla VPN sunucusu üzerinden bağlayarak ek bir şifreleme katmanı ekler.

Veriler her durakta korunur, böylece hiçbir internet sağlayıcısı Orchid’in uygulaması ile erişilen içerik arasında bağlantı kuramaz. Bu, veri izini bir araya getirmeyi çok daha zor hale getirir ve böylece kötü aktörlerin giriş noktalarını ortadan kaldırır.

Orchid’i Kim Geliştirdi?

Orchid, 2017 yılında gizlilik odaklı geliştiriciler Brian Fox, Gustab Simonsson, Jay Freeman, Stephen Bell ve Steven Waterhouse tarafından oluşturulan, kâr amacı gütmeyen bir girişim olan Orchid Labs tarafından geliştirildi.

2020 itibariyle, Orchid, yatırımcılara OXT kripto para birimini daha sonraki bir tarihte satın alma hakkı veren en az üç token satışıyla 48 milyon dolar topladı.

Orchid, masaüstü uygulamasını resmi olarak Temmuz 2020’de başlattı.

OXT’nin Neden Bir Değeri Var?

OXT, hizmetlerin Orchid ağında fiyatlandırıldığı para birimidir, yani kullanıcıların uygulama içinde hizmetlerini etkinleştirdiklerinde bunu takas etmeleri gerekir.

Bu, Orchid’in hizmetlerine erişmek ve güvenli bir bağlantı kullanarak internete ulaşmak için, kullanıcıların OXT’yi bir cüzdanda tutması gerektiği anlamına gelir. Orchid uygulaması, bant genişliğini tükettikçe mikro ödemeleri otomatik olarak düşecektir.

OXT, ağ üzerinde bant genişliği satmak isteyenler için de gereklidir. Bant genişliği teklifleri için rekabet edebilmek için, kullanıcıların OXT’yi “stake etme” adı verilen bir süreç olan özel sözleşmelerle kilitlemesi gerekir.

Orchid müşterisi, satıcıları hissettiği OXT miktarına göre ağırlıklandırır. Bu, bir kullanıcı ne kadar çok OXT yatırırsa, kullanıcılara bant genişliği sağlamak ve OXT kazanmak için seçilme şansının o kadar yüksek olacağı anlamına gelir.

Orchid’in geleneksel staking modellerinden farklı olduğunu, kullanıcıların yalnızca kullanıcılara bant genişliği sağladıkları için ödeme yaptığını unutmayın. Kullanıcılar, yalnızca stake etme yoluyla ek OXT kazanmazlar.

Son olarak, lansmanda 1 milyar OXT tokenı oluşturuldu, yani yazılım ekonomisine hiçbir zaman yeni token sokulmayacak. Bu, kripto para birimine belirli bir kıtlık sağlar ve bu da zamanla değerinin artmasına yardımcı olabilir.

OXT’nizi Nerede Saklayabilirsiniz?


OXT’yi satın aldıktan sonra, kripto para biriminizi güvenle saklamak için bir yere ihtiyacınız olacak. OXT’nizi bir cüzdanda, kripto işlemleri yapmak için gereken genel ve özel anahtarları depolayan bir yazılım veya donanım cihazında tutmak her zaman en güvenlisidir.

Orchid, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir platformdur, yani OXT, çok sayıda bulunan bir Ethereum cüzdanında saklanabilir. Mobil ve web cüzdanları işlemleri kolaylaştırabilirken, donanım cüzdanları belki de güvenli, uzun vadeli depolama için en uygun olanıdır. 

OXT’niz için bir kripto cüzdanı seçerken, öncelikle ihtiyaçlarınıza uygun bir cüzdan bulmak için tokenlerinizle ne yapmayı planladığınızı düşünmek için biraz zaman ayırın.

OXT Neden Kullanılır?

Orchid ağı, dijital verilerinin kontrolünü satmak isteyen üçüncü şahıslardan uzaklaştırmak isteyen kullanıcılara çekici gelebilir.

Yatırımcılar, internetin geleceğinin daha merkezi olmayan, açık ve özel olacağına inanmaları halinde OXT satın alıp portföylerine ekleyebilirler.