Kripto Para

Ripple’ın Kurucu Ortağı Jed McCaleb Nisan Ayında Toplamda 54 Milyon XRP Sattı

Jed McCaleb
Yazar: Coin Bilgi

Ripple’ın kurucularından Stellar’ın şu anki CTO’su Jed McCaleb Nisan ayında toplamda 11.7 milyon dolarlık XRP Sattı.

Ripple’in kurucu ortağı Jed McCaleb’in bilinen Ripple cüzdanlarının analiz edilmesi sonucu 1-30 Nisan tarihleri arasında en az 54 milyon XRP sattığını belirlendi.

McCaleb’in bilinen adreslerinden gelen verilere dayanan TheCryptoAssociate raporu 2 Mayıs’ta yayınlandı. Rapor, Ripple’ın kurucu ortağı McCaleb’in elindeki XRP’leri düzenli olarak sattığını gösteriyor. Veriler McCaleb tarafından XRP satmak için kullanılan cüzdan adresleri incelendi. McCaleb’in Nisan ayında günlük ortalama 1.8 milyon XRP satışı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Jed McCaleb bir ayda ise 11.7 milyon dolar değerinde 54.215.405 XRP satışı gerçekleştirdi.

Milyarlarca XRP satıldı

McCaleb, kripto para tarihinde önemli bir yere sahip zira ünlü geliştirici Ripple’dan önce şaibeli bir şekilde hack’lenen Mt.Gox borsasını Ripple’dan sonra ise Stellar’ı kurdu.

McCaleb’in böylesine yüklü mikarda satış yapacağını duyurması XRP’nin %40 düşmesine neden olmuştu. Sonrasında ise Ripple ile aylık ve yıllık XRP satışlarını sınırlayan bir anlaşma yapılmıştı.

Her halükarda Stellar’ın şu anki CTO’su Jed McCaleb‘in elinde halâ milyonlarda dolarlık XRP var. Öyle ki Şubat 2020 tarihli bir rapor Jed McCaleb’in hala 4,7 milyar XRP’ye sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle XRP, yatırımcılar için oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek bir kripto para olacak görünüyor. Ripple zaman zaman yaptığı satışlarla XRP fiyatını manipüle etmesi zaten yatırımcıların sıklıkla şikayet ettiği bir durumda ancak şimdi de kurucuların böyle bir girişim içerisinde bulunması şirketin başını önümüzdeki süreçte ağırtabilir.

Yorum Yap