Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Önemli Açıklamalar

Türk kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Selcoin, Coinbilgi.net‘e konuk oldu


Türk kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Selcoin, Coinbilgi.net‘e konuk oldu. Ünlü analist, önümüzdeki günlerde kripto para piyasasını önemli ölçüde etkileyebilme potansiyeline sahip gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Selcoin’e Facebook‘un önümüzdeki günlerde lansmanını gerçekleştireceği Libra ve Ağustos ayında faaliyete geçeceği duyurulan Bakkt hakkında sorular yönelttik. Ayrıca Litecoin ve Bitcoin‘deki blok ödülü yarılanmalarına ilişkin fikirlerini sorduk. Selcoin’in Coinbilgi.net‘e verdiği ropörtaj siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. Keyifli okumalar…

 1-) Facebook’un 18 Haziran’da lansmanını gerçekleştireceği stabil kripto para birimi hakkında ne düşünüyorsunuz, olası senaryolar neler? Bu durum uzun vadede kripto para piyasasını ve Bitcoin’i nasıl etkiler?

Selcoin: Bu lansman sayesinde kripto para sektörünün dolaylı reklamı yapılmış olacak. Yeni insanların kripto para almasına vesile olacak. Piyasaya hareket getireceğine inanıyorum. Facebook, Whatsapp, Instagram gibi güçlü mecraları elinde bulunduran bir gücün, kripto para çıkarması elbette toplumun büyük kesiminde merak uyandıracaktır. Lakin kitle benimsenmesi önemli. İnsanlar benimseyecek mi onu göreceğiz.

Zuckerberg bu hamle ile Bitcoin’e değil bankalara rakip olacak bir ürün ortaya çıkarıyor bana göre. Zira başarılı bir ürün olur ise çok büyük bir fon ortaya çıkacak. Akıllı sözleşmeler kullanılarak peer to peer lending yapılabilir. Yani mevduatınızın faizini alabilirsiniz. ya da kredi kullanabilirsiniz..

2-) Facebook’un çıkaracağı kripto para birimine Visa, Mastercard, Ebay, Vodafone, Paypal gibi dünya devleri neden destek veriyor olabilir?

Selcoin: İlk soruya verdiğim cevaplardaki ihtimalleri değerlendirdiğinizde Libra direkt olarak bankalar için büyük bir tehdit haline geliyor. Mastercard, Visa ve Paypal desteği olduğu konuşuluyor. Klasik bankacılığı ölüşüne şahit olacağız. Bu hamle gerçek anlamda dijital bankacılığın miladı olacak.

3-) Bakkt nihayet fiziki Bitcoin vadeli işlemleri için kullanıcı kabul testlerine başlıyor. Bu durumun Bitcoin’e kısa ve uzun vadeli etkileri ne olur? Bakkt, Wall Street’in Bitcoin’i kontrol altına alma girişimi mi?

Selcoin: Bitcoin $3.400 bandında iken; siz satarken Wall Street alıyor demiştim. Bunlar onlar. Fiziki olarak doldurdular çantalarını ve piyasaya fomo yaşatıyorlar. Kısa vadede elbette ciddi yükseliş. Sonrasında da düzeltme olması olası. Çünkü; buy the rumor sell the news.. Vadeli işlemler başlayınca haber satılır. Lakin son dönemde güzel haber çok. Libra projesi ortaya çıktı ve white paper’ı okumadan piyasaya etkisini uzun soluklu olarak ifade etmek güç.

4-) Litecoin blok ödülü yarılanmasına iki aydan daha kısa bir süre kaldı. Sizce Litecoin’deki fiyatlanma yeterli doygunluğa ulaştı mı?

Selcoin: Halving nedeniyle Litecoin alanlar yavaş yavaş satmaya başladılar. Halving tarihinden sonra yükselişin devam etmesi olası. Bitcoin’i takip eden küçük kardeşi.

5-) 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasının etkisiyle Bitcoin’de yeni bir ATH görmemimiz mümkün mü? Sizin Bitcoin blok ödülü yarılanması hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Selcoin: Bitcoin halving fiyatlamasının 2019 sonlarına doğru başlayacağını öngörüyorum. 2020 yılında 60 bin dolar bandına kadar uzanan ciddi bir fomo yaşayabiliriz. Bu öngörümü son 1 yıldır sürekli yazıyorum.

Bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz. Bu keyifli röportajı yayımlamak için sabırsızlanıyoruz…

Selcoin: Coinbilgi ekibine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!