Kripto Para

Rus bakandan kripto para çıkışı: Yasal olarak tanımlanmalarına gerek yok

Rusya’nın kripto para birimleriyle ilgili tutumu Adalet Bakanı’nın yaptığı son açıklamanın ardından iyice kafa karıştırıcı bir hal aldı.

Yaptığı son basın açıklamasında kripto para birimlerinin hukuki düzlemde tanımlanmalarına gerek olmadığını belirten bakan, bunun gerekçesini dijital varlıkların ödeme aracı olarak kullanılamayacağını, çünkü mevcut anayasanın bunu engellediğini söyleyerek açıkladı.

‘Sanal paralar ödeme yaparken kullanılamaz’

13 Şubat tarihinde düzenlenen Federasyon Konseyi toplantısında söz alan Rusya Adalet Bakanı Alexander Konovalov, Tass ajansında yer alan habere göre kripto para birimlerinin resmîleştirilmesine ve yasal olarak tanımlanmalarına ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Konovalov hem anayasanın, hem de mevcut finansal sistemle ilgili düzenlemelerin kategorik olarak kripto para birimlerinin ödeme yapmada kullanılmasını yasakladığını dile getirdi.

Gerçekten de Rusya anayasasının 75. maddesi, Rus Rublesi‘ni geçerli tek para birimi olarak görüyor. Bu para birimini basma noktasında ise sadece Rusya Federasyonu Merkez Bankası yetkili kurum. Bunun dışında Rusya’da başka para birimlerinin tanıtılması ve düzenlenip dağıtılması kesin bir şekilde yasaklanmış durumda.

Rusya’nın tutumu kafa karıştırıyor

Bu açıklamalar Rusya’nın kripto para birimlerine pek de sıcak bakmadığı anlamına gelebilir, ki bu doğru da.

Ancak geçtiğimiz ay Ekonomik Kalkınma Bakanı bilgi işlem sektörü ve Blockchain endüstrisinden çeşitli kurumların ülkede faaliyet göstermesine izin vermişti. Bir bakanlık faaliyet izni tanırken bir diğer üst düzey devlet görevlisinin kripto para karşıtı açıklamalarda bulunması şaşırtıcı.

Yorum Yap