Rusya, Venezuela’nın Borcunu Petro İle Ödemesini Kabul Etmeyecek

Güney Amerika ülkesi Venezuela, Rusya’ya 10 yıl içinde ödenmesi gereken tam 3.15 milyar dolar borçlu


Güney Amerika ülkesi Venezuela, Rusya’ya 10 yıl içinde ödenmesi gereken tam 3.15 milyar dolar borçlu. Ancak Rusya, Venezuela’nın borcunu ulusal kripto para birimi Petro ile ödemesini kabul etmeyecek.

Reuters’te yer alan habere göre Rusya Ekonomi Bakanlığı‘nda çalışan üst düzey yetkili Konstantin Vyshkovsky, Venezuela’nın Şubat ayında tanıtılan Petro para birimi ile borcunun bir kısmını ödeme teklifinde bulunmadığını açıkladı. Yani aslına bakılırsa Venezuela’nın da henüz böyle bir teklifte bulunması söz konusu değil.

Vyshkovsky’nin bu açıklaması, Time dergisinin Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Petro isimli kripto parayı ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak için uygun bir yöntem olarak değerlendirdiğini haber yapmasının hemen ardından geldi. Putin kripto para biriminin yola çıkmasıyla birlikte iki ulus arasında bir işbirliği gerçekleştirildiğini de söylemişti.

O iddialar yalanlandı!

Haliyle bu açıklamalar akıllara Venezuela’nın Petro’yu geliştirirken yalnız olmadığını ve Rusya’dan da teknik yardım aldığını getirdi. Ancak Dışişleri Bakanlığı’nın Basın Departmanı’ndan Artyom Kozhin bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. Daha sonra ise Time, Rus milyarderler Dennis Druzhkov ve Fyodor Bogorodsky‘nin Petro’nun gelişimine yardımcı olduğunu haberleştirdi.

Ancak tüm bu haberler Rusya’nın finansal yetkililerinin hiçbir zaman için Petro projesinde rol üstlenmedikleri öne sürülerek Kozhin tarafından reddedildi. Ayrıca Kozhin, Rusya Ekonomi Bakanı Anton Siluanov ve Venezuela Ekonomi Bakanı Simon Zerpa arasında gerçekleşen görüşmenin kripto para birimleriyle alakalı olmadığını da açıkladı.