Kakao, Blockchain Platformu Geliştiriyor!

Güney Koreli internet devi Kakao, ülkemizde daha çok App Store ve Play Store mağazalarında ücretsiz yayınlanan KakaoTalk isimli mesajlaşma uygulamasıyla biliniyor


Güney Koreli internet devi Kakao, ülkemizde daha çok App Store ve Play Store mağazalarında ücretsiz yayınlanan KakaoTalk isimli mesajlaşma uygulamasıyla biliniyor. Bu uygulama an itibariyle Güney Kore’nin de en çok kullanılan mesajlaşma yazılımı konumunda.

Oysa uygulamanın geliştiricisi Kakao, kendi ülkesinde birçok farklı alanda faaliyet göstermeyi sürdürüyor. KakaoGame isimli oyun servisinden tutun, KakaoPay adlı ödeme altyapısına kadar farklı kategorilerde hizmet sunan dev şirket; şimdilerde blockchain platformu geliştirdiğini resmen açıkladı.

ICO iddiaları kesin olarak yalanlandı

Şirket tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında Kakao, ICO iddialarını kesin bir dille yalanlarken yeni bir blockchain platformu üzerine çalıştıklarını doğruladı. Yıl sonuna kadar geliştirme çalışmalarının sonlanması beklenen platform, uygulama geliştiricilerinin beğenisine sunulacak. Bu sayede bağımsız geliştiriciler de blockchain ağında yer alan çeşitli uygulamalar geliştirip piyasaya sürebilecekler.

Hatırlanacağı üzere Kakao’nun Kakao Coin isimli yeni bir kripto para birimini piyasaya süreceği iddia edilmişti. Ancak Güney Koreli firmaların ülke dışında coin arzı (ICO) başlatmaları hükümet tarafından yasaklandığı için şirket bu karardan geri adım atmış olabilir.

Yeni platformun ismi de belli oldu

Kakao’nun CEO’luk koltuğunu paylaşan Joh Su-yong ve Yeo Min-soo, adı geçen yeni platformun ismini de Ground X olarak açıkladı. Kakao’nun halihazırda sunduğu internet tabanlı servisler de gelecekte bu platforma taşınacak.

Bunun için şimdiden Kakao bünyesinde bir blockchain departmanı kuruldu. Bu bölümde yeni nesil ağ teknolojileri üzerine uzman personeller istihdam ediliyor.