Kripto Para

Sahibi Ölen QuadrigaCX Borsası Kripto Para Sektörünü Nasıl Etkiler?

Kanada merkezli kripto para borsası QuadrigaCX, birkaç gün önce 145 milyon dolar değerindeki kripto para rezervlerine erişimini kaybettiğini açıklamıştı. Peki QuadrigaCX borsası kripto para sektörünü nasıl etkiler.

Kurucusu ani bir şekilde ölen QuadrigaCX, kullanıcılarına ait olan kripto para rezervlerini herhangi bir hack saldırısından korumak için soğuk cüzdanlarda saklanıyordu. Sahibi ölünce QuadrigaCX yetkilileri kullanıcıların kripto paralarının bulunduğu cüzdanlara ulaşamamıştı çünkü 145 milyon dolarlık rezervlere erişebilen tek isim olan şirket kurucusu ve CEO’su hayatını kaybetti.

Borsanın kurucusu ve CEO’su Quadriga’nın 35 yaşındaki CEO’su Gerad Cotten’ın hayatını ani bir şekilde kaybetmesi dünya genelinde pek çok kripto para yatırımcısının üzülmesine neden oldu. Cotten’ın hayatını kaybetmesi yasal olarak düzenlenmemiş, yasalarca korunmayan bir sektörün ne kadar tehlikeli olabileceğini de gösterdi.

Kanada’nın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Quadriga kullanıcıları, Quadriga’nın CEO’sunun hayatını kaybetmesi ve kripto paralarının bulunduğu cüzdan şifrelerini kimse bilmediği için kripto paralarına erişemez durumdalar. QuadrigaCX yetkilileri kullanıcıların kripto paralarının iade edileceğini söyleseler de bu konuda herhangi bir çalışmanın yapılaması kullanıcıların tepkisini çekiyor.

Literatüre QuadricaCX olayı olarak geçebilecek bu durum bir ilk olma özelliğini taşıyor. Yaşanılan bu olay gösteriyor ki kripto para sektörünün belli başlı standartlara uyum sağlamaya yeni yöntemlere ihtiyacı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Yorum Yap