Kripto Para

Mt. Gox’ın 313 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Gizli Gizli Sattığı Ortaya Çıktı

Medyaya sızdırılan banka dekontlarına göre iflas etmiş olan Bitcoin borsası Mt. Gox’a ait kripto paralar Japonya merkezli BitPoint borsası aracılığıyla spot bir  piyasada satıldı.

Mt. Gox’ın hack’lenmesinin ardından kripto paralarını kaybeden yatırımcıları desteklemek amacıyla kurulan Goxdox sitesinin yayınladığı banka dökümanlarına göre BitPoint’ten Mt. Gox kayyumu Nobuaki Kobayashi’nin hesabına Japon Yeni transferleri gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Kobayashi’nin hesabına aktarılan paranın toplam tutarı ise yaklaşık 313 milyon dolar.

Banka dekontlarına göre bu miktar, 23 Şubat ve 4 Haziran 2018 tarihleri arasında Kobayashi’nin hesabına belli aralıklarla transfer edildi. Tartışmalı banka transferleri BitPoint’in Kobayashi adına Mt. Gox’a ait kripto paraşarı spot piyasada sattığı sonucunu destekliyor. Belgelerdeki paraların toplam tutarı, Mt. Gox’un başındaki isim Kobayashi’nin sattığını duyurduğu miktarlarla da örtüşüyor.

Kobayashi, satış yapmaya devam edeceğini açıklamıştı ancak bu satışlar, piyasadaki gidişatı etkilememesi için az miktarda olacaktı ve tezgah üstü (OTC) piyasalarda gerçekleştirilecekti. Kobayashi, daha önce de yaptığı satışlarla kripto para piyasasındaki dengeleri alt üst etmişti.

Mt. Gox, 2014 yılında hack’lenene kadar sektörün en büyük kripto para borsasıydı. Kripto para tarihinin en büyük soygunlarından birinin gerçekleştirildiği olaydan sonra Mt. Gox kapanmış ve Nabouki Kobayashi kayyum olarak atanmıştı.

Yorum Yap