Samoa Merkez Bankası’ndan Kripto Para Kararı

Samoa Merkez Bankası tarafından alınan karara göre bu aşamadan sonra kripto paralar detaylı bir şekilde incelenecek. Samoa Merkez Bankasının müdürü Maiava Atalina Ainu’u-Enari, açıklamasında belirttiği üzere kripto para yatırımları ve benzer projeler üzerinde araştırmalar yapılacak ve...


Samoa Merkez Bankası tarafından alınan karara göre bu aşamadan sonra kripto paralar detaylı bir şekilde incelenecek. Samoa Merkez Bankasının müdürü Maiava Atalina Ainu’u-Enari, açıklamasında belirttiği üzere kripto para yatırımları ve benzer projeler üzerinde araştırmalar yapılacak ve buna uygun olarak adım atılacak.

Samoa Merkez Bankasının müdürü Maiava Atalina Ainu’u-Enari, “Bu insanların parasını kapmak için kurulmuş bir tuzak. Şu anda yatırımcılara söylemekte oldukları şey eğer şimdi 1000$ yatırım yaparsanız 4 ay içerisinde yatırımınızı 10 katlayacağız yani 10,000$ alabileceksiniz. Kripto para birimi üzerine bir takım projelere sahip birkaç girişimci CBS (Central Bank of Samoa) ile iletişime geçerek işletmelerinin ve ürünlerinin onaylanmasını talep etti. Fakat bu işletmelerin hiç biri hükumetin detaylı bir araştırma amacıyla talep etmekte olduğu gerekli bilgileri sağlamakta başarılı olamadılar. Yavaş ve emin adımlarla farkındalık yaratma amaçlı etkinlikler, programlar ve finansal sistemimiz içerisinde gerekli iç kontrolleri gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

İncelemeler Artıyor

Kripto paralar üzerinde son dönemde sürekli olarak incelemelere yönelik olarak adım atılıyor ve bazı bankalar daha fazla kripto paralara yönelik incelemeleri ile tanınıyor. Türk bankaları ise bu tür incelemelerde bulunmuyor.