Güney Afrika’dan Vergi Açıklaması

Güney Afrika yönetimi tarafından yapılan açıklamada kripto paralara uygulanacak olan vergiler ile ilgili olarak her türlü adımın atılacak olduğu ve normal vergilerden farksız olacak olduğu belirtildi


Güney Afrika yönetimi tarafından yapılan açıklamada kripto paralara uygulanacak olan vergiler ile ilgili olarak her türlü adımın atılacak olduğu ve normal vergilerden farksız olacak olduğu belirtildi.

Güney Afrika tarafından yapılan açıklamada kripto paralar ile ilgili olarak maddi sınıf olarak normal sınıflandırmada olacak olduğu, ancak kripto para vergilendirmelerinin normal paralardan farksız uygulanacak olduğu bilgisi paylaşıldı. Açıklamada kripto paralara uygulanacak olan vergi oranlarının farksız olacak olduğu belirtildi.

Yapılan Açıklama;

”SARS’ye rehberlik eden ve vergi mükelleflerinin kripto para birimi kazançlarının nasıl vergilendirileceği konusunda mevcut bir vergi çerçevesi var. Bu yüzden vergi mükelleflerine mevcut kanunları uyarlayabileceğimiz için bu konuyla alakalı yeni bir kanun çıkarmaya gerek yok. Vergi mükelleflerinin, vergi yılındaki tüm tahsil edilen veya tahakkuk eden kripto parayla ilgili vergilendirilebilir gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. Vergi mükellefleri bu konuda bildirimde bulunmaması durumunda bazı yaptırımlara ve para cezalarına çarptırılabilirler. Ancak, kripto para cinsinden reeskont veya tahsilat ile ilgili harcamalar, belirli koşullar altında vergi raporlama sürecine dahil edilmeyebilir.” açıklamasında bulunuldu.