SICAK GELİŞME: Telegram’ın Blockchain Projesi ABD’nin Yoğun Çabasıyla Sonlandırıldı

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, mesajlaşma devinin Blockchain projesi Telegram Open Network’ün SEC ile devam eden yasal mücadelesine çıkmaza girilmesi nedeniyle sonlandırıldığını duyurdu


Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, mesajlaşma devinin Blockchain projesi Telegram Open Network’ün SEC ile devam eden yasal mücadelesine çıkmaza girilmesi nedeniyle sonlandırıldığını duyurdu.

Durov, Salı günü resmi Telegram kanalında yayınlanan bir mesajda, firmanın ABD düzenleyicileriyle çıkmaza giren mücadelesinin nedeniyle projenin sonlandırıldığını duyurdu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz sonbaharda TON ağının yerel token’ı GRAM’ın ABD yatırımcılarına dağıtımını durdurmak için Telegram’a dava açmıştı. Durov’un şunları kaydetti:

Ne yazık ki, ABD yargısı bir şey hakkında haklı: ABD dışındaki insanlar olarak başkanlarımıza oy verebilir ve parlamentolarımızı seçebiliriz, ancak finans ve teknoloji söz konusu olduğunda ABD’ye bağımlıyız. (neyse ki kahve konusunda değil.) ABD, dünyadaki herhangi bir banka veya banka hesabını kapatmak için dolar ve küresel finansal sistem üzerindeki kontrolünü kullanabilir, Google ve Apple üzerindeki kontrolünü kullanarak App Store ve Google Play’den uygulamaları kaldırabilir. Diğer ülkelerin, topraklarında nelere izin verileceği konusunda tam bir egemenliğe sahip olmadığı doğrudur. Ne yazık ki, ABD dışında yaşayan dünya nüfüsunun % 96’sı, ABD’de yaşayan %4 tarafından seçilen karar vericilere bağlıyız. Telegram’ın TON ile aktif katılımının bittiğini resmi olarak duyurmak için bu yazıyı yazıyorum.

Pavel Durov açıklamalarına şu şekilde son verdi:

“Bu görevi dünyadaki merkezsizlik, denge ve eşitlik için çabalayan herkese şans dileyerek bitirmek istiyorum. Doğru tarafta savaşıyorsunuz. Bu savaş bizim neslimizin en önemli savaşı olabilir. Umarız başarılı olursunuz biz başarısız olduk. “