Kripto Para

SON DAKİKA: Kuala Lumpur Zirvesi’nde Türkiye, İran ve Malezya’dan Ortak Dijital Para Açıklaması

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi
PrimeXBT

ABD dolarının egemenliğini kırmak amacıyla Rusya, Çin ve İran gibi ülkeler bir süredir dijtal para fikrini gündemlerine almıştı. Bugün İran ve Malezya liderleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Kuala Lumpur Zirvesi’nde ortak dijital para açıklaması yapıldı.

Malay Mail’de yer alan haberde Malezya Başbakanı Tun Dr Mahathir Mohamad, tüm Müslüman ülkeler için ortak bir para birimi kullanma fikrinin geçmişte batılı güçler tarafından engellendiğini ortaya koydu. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani’nin Müslüman ülkelerin birleşik kripto para birimini kullanma önerileri üzerine yaptığı açıklamada,  Mahathir Mohamad şunları kaydetti:

Aslında bunu uzun zaman önce önerdik. Bizi her zaman bize karşı yaptırımlar getirebilecek ve ekonomik büyümemizi etkileyebilecek olan ABD’ye bağımlı hale getirdiği için ABD dolarını her zaman kullanamayız.

Bu teklifi İran ve Türkiye’den ilk defa duyuyoruz, ABD Doları’nın olmaması durumunda, kendi para birimimizi kullanabiliriz ya da hepimiz kabul edersek ortak bir para birimi oluşturabiliriz. Bu fikri çok uzun zaman önce ele aldık, ancak bunun gerçekleşmesini engellemek için çok çaba harcadık.

Dr. Mahathir ayrıca, başka bir ülkenin para biriminin kullanılmasının o ülkeye güç verdiğini ve bunun Müslüman ülkelerin faydasına olmadığını belirtti. Malezya Başbakanı, Müslüman ülkeler arasında ticaret yapmak için kripto para birimi veya ulusal para biriminin kullanılmasının, bu ülkelerin ABD’ye aşırı bağımlılığını azaltabileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni blockchain teknolojisini kullanarak, merkez bankalarımızın işbirliği ile Müslüman devletlerin kullanımına ortak bir kripto para birimi sunabiliriz.

Ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de İslam ülkeleri arasındaki ticarette ABD dolarının kullanılmaması gerektiğine vurgu yaparak ortak dijital para birimi ve ortak yatırım sandığı kurma çağrısında bulundu. Ruhani şunları kaydetti:

Merkez bankalarımızın da katkısıyla İslam ülkeleri için ortak bir dijital para biriminin temellerini bugün atabiliriz.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap