Tayvan BTC İle Kara Para Aklamaya Yeni Yasalar Getirecek

Tayvan Merkez Bankası son dönemde oldukça fazla hızlı çalışmalar yürütüyor


Tayvan Merkez Bankası son dönemde oldukça fazla hızlı çalışmalar yürütüyor. Ülke genelinde yaşanabilecek olan kripto paralar üzerinden kara para aklama olaylar dolayısı ile ülkede bir takım yasal boşluklar olduğunu belirten Tayvan Merkez Bankası Yang Chin Long, bu konuda derhal önlemler alınacak olduğunu ve yeni yasalar ile kripto paralar üzerinden kara para aklanmasına izin vermeyecek olduklarını açıkladı.

Kripto paralar üzerinden kara para aklama, vergi kaçırma benzeri durumlar çok rahat yapılabiliyor. Türkiye’de son dönemde birçok banka sahibinin Adsense ödemeleri sonrasında dahi hesaplarına gelen tutara veya tamamen hesaplarına bloke konulurken, bu konuda bankaların MASAK ile birlikte üst düzey çalışmalar gerçekleştirdiğinden kara para aklama olaylarının sıradan bir vatandaş için çok zor olduğu düşünülmekte. Tayvan’da ise böyle bir durum söz konusu değil ve ülkede ekonomik özgürlük kapsamında vatandaşların banka hesaplarına gelen paralar olası bir durum olmadığı sürece filtrelenmiyor.

Adalet Bakanlığı ve Merkez Bankası Çalışıyor

Tayvan Merkez Bankası Yang Chin Long’a göre Adalet Bakanlığı ile birlikte yapılan çalışmalar kısa süre sonunda tamamlanacak ve kanunda kara para aklamaya yönelik en üst düzeyde ülke genelinde yasal yaptırımlar uygulanarak önlemler alınmaya başlanacak.