TechCrunch: 1000’den Fazla Kripto Para Projesi Yok Oldu

TechCrunch raporunda yayınlanan rakamlar bir yıl içerisinde kripto para dünyasında neler olduğunu gösterdi


TechCrunch raporunda yayınlanan rakamlar bir yıl içerisinde kripto para dünyasında neler olduğunu gösterdi. Yayınlanan TechCrunch raporunda bir yıl içerisinde yaşananlar tek tek belirtildi ve 1 yıl içerisinde 1000’den daha fazla kripto para projesinin öldüğü yani yok olduğu doğrulandı. Bu projeler arasında ICO’lar, Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC tarafından kripto para borsalarına ve bazı kişilere uygulanan yaptırımlar sonrasında sonsuza kadar yok olan projelerde mevcut olduğu tek tek açıklandı.

TechCrunch raporunda bir yıl içerisinde birçok kripto para projesinin son bulmasının yanında dolandırıcı web siteleri, gerçek dolandırıcılar ve ponzi uygulamaları ve benzeri vakalar dolayısı ile projelerin yok olduğu doğrulandı. Ponzi uygulamalarının genellikle yabancı ülkelerde ve daha fazla kripto para vaat ederek yatırımcıları kandırmaya çalıştığı öğrenilirken, yatırımcıların bir kısmının ise bu tür kar vaatlerine kanarak yatırım yaptıkları ve bu yatırımları geri alamadıkları belirtildi.

Dikkat!

SEC ve TechCrunch raporunda yayınlanan ifadelerde de kripto paralar ile ilgili ICO’lara yatırım yapmadan önce çok daha fazla dikkat edilmesi ve kesinlikle çok fazla kar vaadinde bulunan ICO’lara yatırım yapılmaması önerildi. Türkiye’de de Nextcoin ve benzeri durumlar yaşanmış, bazı ICO’lar yasal engelleri sebep göstermiş, bazıları ise yeterince kullanıcı olmadığını ifade ederek açılmadan kapanmıştı. Dolandırıcı Mehmet Aydın vakasında olduğu üzere bir ICO kurmak üzere olduğu iddia edilmiş ama bunu başaramadan yurt dışına kaçtığı öğrenilmişti.