Kripto Para

Telegram’ın Kripto Para Projesinde Sıcak Gelişme: 1 Yıl Daha Ertelendi

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Mesajlaşma uygulaması Telegram, bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı Blockchain ağı Telegram Open Network’ü (TON) yeniden ertelemek zorunda kaldı. Şirketin bugün Telegram Açık Ağ’ı (TON) başlatması planlanıyordu, dün itibariyle yatırımcılara yapılan bilgilendirmede ağın önümüzdeki Nisan ayında açılacağı belirtildi.

Telegram, gecikmenin nedeni olarak “ABD bölge mahkemesinin aldığı son karara” işaret ediyor. Geçtiğimiz aylarda SEC, dava çözülene kadar Telegram’ın blok zincirini başlatamayacağına veya GRAM token’ları yatırımcılara dağıtamayacağına karar vermişti. Telegram ile SEC arasındaki gerginlik Ekim 2019’dan bu yana devam ediyor.

Regülatörler, Telegram’ın GRAM token’larının satışının “yasadışı” bir şekilde gerçekleştirdiği ve menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği iddia ediyor. Hatırlanacağı üzere Telegram, 2018’de GRAM token için sadece özel yatırımcıların katılabildiği bir ICO düzenlemiş ve 1,7 milyar dolar toplamıştı.

SEC ile Telegram arasındaki savaş nedeniyle TON’un lansmanı önce 2019 yılının Ekim ayından Nisan 2020’ye ve şimdi ise Nisan 2021’e ertelendi. Özellikle, Ekim ayında şirket, yatırımcılara daha fazla gecikme olması durumunda paralarının %72’sini iade etme sözü vermişti. Çarşamba günü gönderilen mektupta şirket yatırımcılara bu seçeneği sunacağını açıkladı.

Yorum Yap