Kripto Para

Türkiye, Bitcoin Konusunda Avrupa’nın Lideri

kripto para rehberi

Türkiye’nin Avrupa mı yoksa Asya mı olduğu konusunda tartışmalar sürüyor. Her iki durumda da, Türkiye Avrupa’daki birçok ülkeden daha fazla kripto para birimine sahip.

CoinShares’teki Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirors, 78.5 bin kişi tarafından takip edilen kişisel Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

. @ ING_news’e göre, Avrupa ülkeleri içinde Türkler kripto para sahipligi sıralamasında birinci sirada yer aliyor. Türk yatirimcıların ve girişimlerin bu büyük başarısından dolayı bir Türk olarak gurur duyuyorum.

– Meltem Demirors (@Melt_Dem) 27 Şubat 2019

Buna ek olarak Bitcoin’in ilk savunucularından ve yatırımcılarından Charlie Shrem’in sahibi olduğu CryptoDaily Türklerin kripto paralara bu denli ilgi göstermelerinin birkaç sebebi olabileceği üzerinde duruyor. CryptoDaily’nin iddiaları şöyle:

Bitcoin’in volatil bir varlık olması, Türkiye’nin para birimi TL’nin de volatil olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Aslında, Bitcoin’in geçtiğimiz yıl büyük değer kaybı yaşamasına rağmen, Türkiye kripto para borsalarındaki işlem hacmi yaklaşık yüzde 40’lık bir artış yaşadı.

Cryptodaily Türk Lirası’nın şu anda bir kriz geçirdiğini ve bunun yaz aylarından beri devam ettiğini belirtiyor. Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin Türk’lerin yatırımlarının büyük ölçüde zarara uğramasına neden olduğu savunuluyor. Bitcoin.org’un anonim kurucu ortağı Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Azalan bir ekonomi ve devalüe olmuş bir ulusal para birimiyle, Türkiye’nin kripto para birimi mülkiyetinde liderliğini alması şaşırtıcı değil. Önemli olan bu durumun dünyayı nasıl etkileyeceği.

Yorum Yap