Kripto Para

Moskova’da E-Seçim İçin Yasa Tasarısı

kripto para rehberi

26 Şubat Salı günü Tass’ta yayınlanan bir makaleye göre, Moskova’daki bürokratlar, bölge parlamentosu Moskova Şehir Duma’sına seçimler için Blockchain teknolojisini kullanmaya odaklanan bir yasa tasarısı sundu.

Seçimlerde Blockchain teknolojisinin kullanılmasına ilişkin yasa tasarısının duyurusu Birleşik Rusya Partisi’nin  milletvekili Dimitri Vyatkin tarafından yapıldı. Vyatkin, seçmen kimliğini ve seçim verilerini ayrı ayrı depolamanın, seçmen sahtekarlığı ile mücadeleye ve oyların isimsiz kalmasına yardımcı olacağını öne sürüyor.

Yeni Blockchain platformu mevcut “GAS seçim sistemi” ile uyumlu olacak. Amaç, platformun seçim kampanyalarının başlamasından önce ve oy verme tarihlerinin duyurulmasından önce hazır olması. Seçmen ve seçim verilerinin depolanmasının yeni şekli mevcut tüm yasalara uygun olacak.

Rusya, geçmişte de Blockchain ile oylamayı denedi. Aralık 2017’de, Moskova hükümeti, Ethereum tabanlı Blockchain platformu Aktif Vatandaş oylama sistemini çıkarmak için pilot bir proje başlattı. Mart 2018’de, devlet tarafından yönetilen All-Russian Public Opinion Research Center, cumhurbaşkanlığı seçim anketlerinin sonuçlarını Blockchain platformunda kaydetmeyi planladığını açıklamıştı. Sadece birkaç hafta sonra ise Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e 2024 başkanlık seçiminin verilerini Ethereum merkezli bir Blokchain platformunda saklamayı teklif etmişti.

Kaynak: Ethnews.com

Yorum Yap