VeChain (VET) Nedir? Nasıl Çalışır?

Piyasaya yeni blokzincir firmaları girdikçe rekabet de büyümeye başladı

VeChain-nedir-one-cıkan-gorsel

Piyasaya yeni blokzincir firmaları girdikçe rekabet de büyümeye başladı. Bu sayede bazı şirketler daha da gelişim kaydetti, bunlardan birisi de VeChain. Blokzincir sektöründe şu an çok şirket olsa da VeChain ilk blokzincir tabanlı hizmet veren firmalar arasında dikkat çekiyor.

2015’te kurulan VeChain dünyada blokzincir tabanlı hizmet vermeye erken başlayan firmalardan birisi. Bu şirketin Japonya, ABD, Avrupa ve Çin gibi ülkelerde ofisleri bulunuyor. Peki VeChain Nedir? Nasıl Çalışır? Kripto Para Birimi VET Nedir? VET Nasıl Alınır ve Saklanır? gibi birçok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

VeChain Nedir?

VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış, yarı merkezi yapıda bir Blockchain ağıdır. Amacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak bu süreçleri ve karmaşık tedarik zincirleri için bilgi akışını kolaylaştırmaktır. VeChain platformunun iki tokeni vardır: VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO). Birinci kripto para birimi VET, VeChain’in ağı üzerinden değer aktarmak için kullanılır. Diğer para birimi olan VeChainThor Energy (VTHO) ise  işlemlere güç vermek için enerji veya gaz olarak kullanılır.

VeChain birçok alanda işe yarar özelliklere sahiptir. Teknolojiyi kullanarak, bir tedarik zinciri aracılığıyla ögeleri takip edebilir, malların orijinalliğini ve kalitesini garanti edebilir. Ayrıca gıda ürünlerinin kalite kontrolünü de sağlayabilir.

VeChain’i Anlamak

vechain-nedir

VeChain’in teknik incelemesinde amacını şu şekilde belirtiyor:

“iş süreçlerinde şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızda değer aktarımı sağlamak için güvenli ve dağıtılmış bir iş ekosistem platformu oluşturmak”

İş süreçleri için tedarik zinciri verileri şu anda birden fazla paydaş arasındaki silolarda bölümlere ayrılmıştır. Bu, yine paydaşlar arasında bölünen bilgi akışını etkiler.

VeChain’in teknik incelemesine göre, blockchain teknolojisi asimetrik bilgi sorununu kırabilir. Ayrıca verinin sahiplenilmesine geri dönmesine ve sahibini güçlendirmesine izin verebilir. VeChain platformu, bir ürünle ve depolama, nakliye ve tedarik gibi iş süreçleriyle bağlantılı gerekli bilgilerin 360 derecelik bir görünümünü yetkili paydaşlara sağladığını ifade ediyor. Böylelikle daha fazla pazar şeffaflığı yarattığını iddia ediyor.

Örneğin, platform bir ilaç paketinin veya bir alkol şişesinin üretim tesisinden son müşteriye teslimine kadar kalitesini, özgünlüğünü, depolama sıcaklığını, nakliye ortamını ve son mil dağıtımını izlemek için kullanılabilir.

Bu hedefi gerçekleştirmek için VeChain, akıllı paydaşlar veya gerçek zamanlı olarak yetkili paydaşlar tarafından erişilebilen blok zinciri ağına anahtar bilgi yayınlayan Radio Frequency Identification (RFID) etiketleri ve sensörleri kullanır. Sensörlerin uygulanması, ürünle ilgili tüm parametrelerin sürekli olarak izlenebileceği ve varsa sorunların ilgili paydaşlara iletilebileceği anlamına gelir. Bir ilaç paketinin öngörülen bir sıcaklık aralığının dışında saklanması durumunda üreticiler ve müşteriler bilgilendirilir, böylece servis iyileştirmeleri ve daha iyi kalite kontrolü sağlanır.

Başka bir örnekte VeChain platformu, otomobil sahiplerinin verilerine sahip olmalarını ve bunları sigorta şirketleri ile daha iyi şartlar ve politikalar üzerinde pazarlık yapmak için kullanmalarını sağlayabilir.

VeChain Tokenları (VET) Nedir?

VeChain ana ağının uygulanmasından önce, ağdaki tek token bir ERC20 yerine geçen VEN idi. Takım Ethereum’dan kendi blok zincirine geçtikten sonra, 1:100 borsasında VET için VEN tokenlerini değiştirdiler.

VET, şirketler tarafından blok zincirinde ticari faaliyetler yürütmek için akıllı ödeme para birimi olarak kullanılır. Daha fazla VET sahibi olan işletmelere blok zincirinde daha yüksek öncelik ve daha fazla hak verilir.

VeThor Tokenları (VTHO) Nedir?

Bir VET sahibi olarak, akıllı sözleşmeler yapmak ve blok zincirinde uygulamaları çalıştırmak için kullanabileceğiniz VTHO alırsınız. Bu mekanizma, NEO’nun sahipleri için GAS üretme şekline benzer.

VeChain Blockchain Platformu

VeChainThor blockchain platformu, “kitlesel iş benimseme” amaçlı halka açık bir blockchain. İki tokenı vardır: VET ve VTHO. VET, akıllı sözleşmelerden değer veya “akıllı para” taşımak için kullanılan VeChain tokenıdır. Diğer bir deyişle,
VeChain’in blok zincirinde meydana gelen merkezi olmayan uygulamalarla ilgili işlemlerde VET kullanılacaktır. Kamu tarafından yatırım yapılabilir.

VTHO tokenı VeChainThor Energy (VTHO) anlamına gelir ve VeThor Energy olarak da bilinir. VeChain’deki işlemleri güçlendirmek için kullanılır ve blok zincirinde işlem yürütme maliyetine eşittir.

Konsept, Ethereum’un etheri ve NEO’nun GAS’ına benziyor, çünkü geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları için işlem yapmak için belirli sayıda temel token (halka açık olmayan) için bütçe ayırması gerekiyor. VeChain’in teknik incelemesine göre, iki token sistemi etkili yönetişim ve merkezi olmayan uygulama geliştiricileri için öngörülebilir bir ekonomik modele sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Mevcut haliyle, Ethereum böyle bir modelden yoksundur, çünkü doğal gaz tokenı olan etherin fiyatı uçucudur. Bu nedenle, geliştiriciler bir işlem için gereken ether miktarını tahmin etmek zorundadır. Tahminleri yanlış olduğu takdirde işlem başarısız olur. VeChain’in teknik raporu, platformunun bu sorunun üstesinden gelmek için yaptığı bazı teknik geliştirmeleri özetlemektedir.

Örneğin, VET blok zinciri, her işlem için Proof of Work algoritmasının yürütülmesine izin verir. Bu, bir işlem gerçekleştiren kişilerin, ilk tahminleri yanlışsa daha fazla VTHO çıkarabileceği anlamına gelir.

Yönetişim Protokolü

VeChainThor blok zinciri bir uzlaşma protokolü olarak Proof of Authority kullanır. VeChain’in blok zincirindeki işlemler konusunda fikir birliğine varmaktan sorumlu 101 Masternod var. Bu sistem, fikir birliğine varmadan önce tüm düğümlerin bir işlemde oy kullanmasını gerektiren Bitcoin’den farklıdır.

Anonim düğümlere izin verilmez ve kimliğin ifşası, Otorite Masternode olmanız için temel bir ön koşuldur. VeChain’in teknik incelemesine göre, bu sistem daha az güç kullanır ve fikir birliğine ulaşmak için minimum sayıda doğrulayıcı gerektirmez.

VeChain’deki diğer masternodlar ekonomik masternodlardır. Blok ya da defter kayıtları oluşturmazlar. Teknik inceleme, bunların güç kontrolü için kullanıldığını belirtir. Bu, VET varlıklarına göre her ekonomik masternoda belirli sayıda oy tahsis edilerek yapılır. Ekonomik bir masternode tarafından tutulan her 10,000 VET tek bir oy alır.

Masternodes sistemi, oy haklarını merkezi olmayan bir sistemde merkezileştirir. Ancak VeChain’in kurucuları, bu protokolü tasarlama amaçlarının, merkezileşme ve merkeziyetsizlik arasında bir denge kurmak olduğunu söylediler.

Nodelar

VeChain Thor blokzincir ekosistemini sürdürmek için node’lara güveniyor. Nodelar blokzincirin sürdürülmesi için THOR içe ödüllendirilecek. Tuttukları VET ve yaşlarına bağlı olarak toplamda 4 çeşit node bulunuyor:

  1. Güç Nodeları: 10 günlük varlık süresi (minimum 10000 VET)
  2. Fırtına Nodeları: 20 günlük varlık süresi (minimum 50000 VET)
  3. Mjolnir Masternodeları: 30 günlük varlık süresi (minimum 150000 VET)
  4. Thrudheim Madternodeları: 12/21/17 başlangıçlı varlık (minimum 250000 VET)

2, 3 ve 4. türdeki node’lar ellerinde VET bulundurdukları için alacakları THOR’a ek olarak VeChain Kuruluşunun THOR havuzundan da ödüller alacak.

VeChain’in Tarihçesi

VeChain 2015 yılında Louis Vuitton Çin’in eski CIO’su Sunny Lu tarafından kuruldu. Şirket, Çin’in en büyük blockchain şirketlerinden biri olan Bitse’nin bir yan kuruluşu olarak başladı. VeChain, yerleşik şirketler arasında zaten önemli bir müşteri tabanına sahip olan birkaç blok zincirinden biridir. Başlangıçta, VEN Token’ı Ethereum blok zincirinde işlev gördü. VeChain kendi blok zincirine geçti ve 2018’de kendini yeniden markaladı. Yeniden markalamanın bir parçası olarak, VEN blok zinciri 2018’de VeChainThor (VET) blok zinciri oldu.

VeChain blockchain platformunun hedefleri ana hatlarıyla verilmiştir. İlk hedef, verileri işlem yapılabilir ve şeffaf hale getirerek tedarik zinciri endüstrisini bozmaktır. Gelecekte, blockchain, VeChain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunda dApp’lara ve ilk para tekliflerine (ICO’lar) sahip olmayı planlıyor.

Bu amaçla VeChain yıllar geçtikçe bu hedefe ulaşmak için birkaç şirketle stratejik ortaklıklar imzaladı. Bunlar arasında en PricewaterhouseCoopers (PwC) firmasıdır. Blockchain şirketi ayrıca, platformunda ve otomobil şirketi Renault’da üretim operasyonları için özel RFID çipleri geliştirmek için Çinli firma Jiangsu Electronics ile ortaklık kurdu. VeChain aynı zamanda Merkezi Yönetim için bir ekonomik kalkınma bölgesi olan Gui’an’ın devlet teknoloji ortağıdır.

VeChain Ekibi ve Gelişimi

VeChain, Çin’in en büyük blockchain şirketlerinden biri olan BitSe’nin bir yan kuruluşu olarak başladı. Singapur merkezli ekip 150’den fazla üyeye sahiptir ve üst düzey yöneticileri arasında sayısız yeteneğe sahiptir.
Haziran 2018’de VeChain ekibi, platformun ana ağını başlatmada önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Lansmanla birlikte, ağ Ethereum blok zincirinden kendi blok zincirine taşındı. Ve ekip VET için VEN’i değiştirmeye başladı. Ağ için sonraki adımlar ekosistemi daha dapps ve stratejik kurumsal ortaklıklar ile genişletmektir.

Platformda, DNV GL’nin Story ve BitOcean’ın OceanEx’i dahil olmak üzere üzerinde önemli sayıda dapp bulunmaktadır.

VeChain Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

Sunny Lu takıma CEO olarak liderlik ediyor. Lu’nun kariyerinin büyük bölümünde, birçok lüks marka için Bilgi Sistemi projelerine liderlik etti. En etkileyici olanı, Louis Vuitton Çin’in Baş Yöneticisi (CIO) idi.

Yönetim ekibinin diğer üyeleri arasında IT güvencesinde 17 yıllık deneyime sahip CFO Jie Zhang ve Fenbushi Capital’in kurucusu Danışman Bo Shen bulunmaktadır.

Ortaklıklar

VeChain-ortaklar
VeChain Ortaklarının Kısa Listesi

Ekip sol ve sağ ortaklıklar kurmakla meşguldü ve en dikkat çekici ikisi PwC ve DNV GL idi. VeChain, firmanın dünya çapındaki muazzam müşteri ağına erişmelerini sağlayan PwC inkübatör programının bir parçasıdır.

DNV GL, petrol ve gaz, enerji, denizcilik ve yenilenebilir şirketlere hizmet veren 20 milyar dolarlık bir şirkettir. DNV GL ile stratejik ortaklık, VeChain için çok sayıda potansiyel müşteriye kapı açmaktadır.

Belki de en önemlisi, Çin hükümeti VeChain’i Gui’an Hükümeti’nin blockchain teknoloji ortağı olarak seçti. Düzenlemeler konusunda çok zor olan bir hükümetle bu ortaklığı gerçekleştirmek VeChain adına etkileyici bir başarı.

Kripto Para Birimi VET’i Nereden Alabilirim?

Bitcoin veya Ethereum karşılığında Binance’de VET satın alabilirsiniz. Şu anda Ethereum veya Bitcoin’iniz yoksa, bunları GDAX veya Gemini’de USD kullanarak satın alabilirsiniz. Oradan, Bitcoin ve / veya Ethereum’unuzu Binance’e aktararak ticaret yapabilirsiniz..

Ayrıca CoinMarketCap’te VET’in bulunduğu borsaların tam listesini de görebilirsiniz.

Kripto Para Birimi VET Nerede Saklanır?

VET Tokenları artık ERC20 VEN belirteçlerinin yerini aldığından, VeChainThor Cüzdan, paranızı saklamak için önerilen bir yerdir. Cüzdan, iOS, Android ve Ledger cüzdanlarıyla birlikte kullanılabilir.

Belirgin güvenlik nedenlerinden dolayı, VET’inizi bir borsadan resmi cüzdanına taşımalısınız, böylece VTHO ödüllerini alabilirsiniz. Pek çok borsa bu ödülleri dağıtmaz. Ancak Binance bir istisnadır.

VeChain: Sonuç

VeChain, sektördeki en köklü blockchain şirketlerinden biridir. Sadece işlevsel bir ürün kullanan müşterileri değil, hedefledikleri sektörde geniş deneyime sahip bir ekibe sahiptir.

PwC ve Çin hükümeti gibi devlerle ortaklık kurarak, müşterilerini büyütmekte sorun yaşamadılar Bazı insanlar kurumsal DApp alanına geçişlerini sorgulayabilir, ancak özel iş ihtiyaçlarına daha sağlam bir blockchain çözümü arayan müşteriler için yararlı görünüyor.

VeChain şu anki hızına devam ederse, VET’i önümüzdeki beş ila on yıl içinde en iyi performans gösterenlerden biri olarak görmek sürpriz olmayacaktır.