Takip Edin

Rehber

VeChain (VET) Nedir? Nasıl Çalışır?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

VeChain-nedir-one-cıkan-gorsel

Piyasaya yeni blokzincir firmaları girdikçe rekabet de büyümeye başladı. Bu sayede bazı şirketler daha da gelişim kaydetti, bunlardan birisi de VeChain. Blokzincir sektöründe şu an çok şirket olsa da VeChain ilk blokzincir tabanlı hizmet veren firmalar arasında dikkat çekiyor.

2015’te kurulan VeChain dünyada blokzincir tabanlı hizmet vermeye erken başlayan firmalardan birisi. Bu şirketin Japonya, ABD, Avrupa ve Çin gibi ülkelerde ofisleri bulunuyor. Peki VeChain Nedir? Nasıl Çalışır? Kripto Para Birimi VET Nedir? VET Nasıl Alınır ve Saklanır? gibi birçok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

VeChain Nedir?

VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış, yarı merkezi yapıda bir Blockchain ağıdır. Amacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak bu süreçleri ve karmaşık tedarik zincirleri için bilgi akışını kolaylaştırmaktır. VeChain platformunun iki tokeni vardır: VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO). Birinci kripto para birimi VET, VeChain’in ağı üzerinden değer aktarmak için kullanılır. Diğer para birimi olan VeChainThor Energy (VTHO) ise  işlemlere güç vermek için enerji veya gaz olarak kullanılır.

VeChain birçok alanda işe yarar özelliklere sahiptir. Teknolojiyi kullanarak, bir tedarik zinciri aracılığıyla ögeleri takip edebilir, malların orijinalliğini ve kalitesini garanti edebilir. Ayrıca gıda ürünlerinin kalite kontrolünü de sağlayabilir.

VeChain’i Anlamak

vechain-nedir

VeChain’in teknik incelemesinde amacını şu şekilde belirtiyor:

“iş süreçlerinde şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızda değer aktarımı sağlamak için güvenli ve dağıtılmış bir iş ekosistem platformu oluşturmak”

İş süreçleri için tedarik zinciri verileri şu anda birden fazla paydaş arasındaki silolarda bölümlere ayrılmıştır. Bu, yine paydaşlar arasında bölünen bilgi akışını etkiler.

VeChain’in teknik incelemesine göre, blockchain teknolojisi asimetrik bilgi sorununu kırabilir. Ayrıca verinin sahiplenilmesine geri dönmesine ve sahibini güçlendirmesine izin verebilir. VeChain platformu, bir ürünle ve depolama, nakliye ve tedarik gibi iş süreçleriyle bağlantılı gerekli bilgilerin 360 derecelik bir görünümünü yetkili paydaşlara sağladığını ifade ediyor. Böylelikle daha fazla pazar şeffaflığı yarattığını iddia ediyor.

Örneğin, platform bir ilaç paketinin veya bir alkol şişesinin üretim tesisinden son müşteriye teslimine kadar kalitesini, özgünlüğünü, depolama sıcaklığını, nakliye ortamını ve son mil dağıtımını izlemek için kullanılabilir.

Bu hedefi gerçekleştirmek için VeChain, akıllı paydaşlar veya gerçek zamanlı olarak yetkili paydaşlar tarafından erişilebilen blok zinciri ağına anahtar bilgi yayınlayan Radio Frequency Identification (RFID) etiketleri ve sensörleri kullanır. Sensörlerin uygulanması, ürünle ilgili tüm parametrelerin sürekli olarak izlenebileceği ve varsa sorunların ilgili paydaşlara iletilebileceği anlamına gelir. Bir ilaç paketinin öngörülen bir sıcaklık aralığının dışında saklanması durumunda üreticiler ve müşteriler bilgilendirilir, böylece servis iyileştirmeleri ve daha iyi kalite kontrolü sağlanır.

Başka bir örnekte VeChain platformu, otomobil sahiplerinin verilerine sahip olmalarını ve bunları sigorta şirketleri ile daha iyi şartlar ve politikalar üzerinde pazarlık yapmak için kullanmalarını sağlayabilir.

VeChain Tokenları (VET) Nedir?

VeChain ana ağının uygulanmasından önce, ağdaki tek token bir ERC20 yerine geçen VEN idi. Takım Ethereum’dan kendi blok zincirine geçtikten sonra, 1:100 borsasında VET için VEN tokenlerini değiştirdiler.

VET, şirketler tarafından blok zincirinde ticari faaliyetler yürütmek için akıllı ödeme para birimi olarak kullanılır. Daha fazla VET sahibi olan işletmelere blok zincirinde daha yüksek öncelik ve daha fazla hak verilir.

VeThor Tokenları (VTHO) Nedir?

Bir VET sahibi olarak, akıllı sözleşmeler yapmak ve blok zincirinde uygulamaları çalıştırmak için kullanabileceğiniz VTHO alırsınız. Bu mekanizma, NEO’nun sahipleri için GAS üretme şekline benzer.

VeChain Blockchain Platformu

VeChainThor blockchain platformu, “kitlesel iş benimseme” amaçlı halka açık bir blockchain. İki tokenı vardır: VET ve VTHO. VET, akıllı sözleşmelerden değer veya “akıllı para” taşımak için kullanılan VeChain tokenıdır. Diğer bir deyişle,
VeChain’in blok zincirinde meydana gelen merkezi olmayan uygulamalarla ilgili işlemlerde VET kullanılacaktır. Kamu tarafından yatırım yapılabilir.

VTHO tokenı VeChainThor Energy (VTHO) anlamına gelir ve VeThor Energy olarak da bilinir. VeChain’deki işlemleri güçlendirmek için kullanılır ve blok zincirinde işlem yürütme maliyetine eşittir.

Konsept, Ethereum’un etheri ve NEO’nun GAS’ına benziyor, çünkü geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları için işlem yapmak için belirli sayıda temel token (halka açık olmayan) için bütçe ayırması gerekiyor. VeChain’in teknik incelemesine göre, iki token sistemi etkili yönetişim ve merkezi olmayan uygulama geliştiricileri için öngörülebilir bir ekonomik modele sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Mevcut haliyle, Ethereum böyle bir modelden yoksundur, çünkü doğal gaz tokenı olan etherin fiyatı uçucudur. Bu nedenle, geliştiriciler bir işlem için gereken ether miktarını tahmin etmek zorundadır. Tahminleri yanlış olduğu takdirde işlem başarısız olur. VeChain’in teknik raporu, platformunun bu sorunun üstesinden gelmek için yaptığı bazı teknik geliştirmeleri özetlemektedir.

Örneğin, VET blok zinciri, her işlem için Proof of Work algoritmasının yürütülmesine izin verir. Bu, bir işlem gerçekleştiren kişilerin, ilk tahminleri yanlışsa daha fazla VTHO çıkarabileceği anlamına gelir.

Yönetişim Protokolü

VeChainThor blok zinciri bir uzlaşma protokolü olarak Proof of Authority kullanır. VeChain’in blok zincirindeki işlemler konusunda fikir birliğine varmaktan sorumlu 101 Masternod var. Bu sistem, fikir birliğine varmadan önce tüm düğümlerin bir işlemde oy kullanmasını gerektiren Bitcoin’den farklıdır.

Anonim düğümlere izin verilmez ve kimliğin ifşası, Otorite Masternode olmanız için temel bir ön koşuldur. VeChain’in teknik incelemesine göre, bu sistem daha az güç kullanır ve fikir birliğine ulaşmak için minimum sayıda doğrulayıcı gerektirmez.

VeChain’deki diğer masternodlar ekonomik masternodlardır. Blok ya da defter kayıtları oluşturmazlar. Teknik inceleme, bunların güç kontrolü için kullanıldığını belirtir. Bu, VET varlıklarına göre her ekonomik masternoda belirli sayıda oy tahsis edilerek yapılır. Ekonomik bir masternode tarafından tutulan her 10,000 VET tek bir oy alır.

Masternodes sistemi, oy haklarını merkezi olmayan bir sistemde merkezileştirir. Ancak VeChain’in kurucuları, bu protokolü tasarlama amaçlarının, merkezileşme ve merkeziyetsizlik arasında bir denge kurmak olduğunu söylediler.

Nodelar

VeChain Thor blokzincir ekosistemini sürdürmek için node’lara güveniyor. Nodelar blokzincirin sürdürülmesi için THOR içe ödüllendirilecek. Tuttukları VET ve yaşlarına bağlı olarak toplamda 4 çeşit node bulunuyor:

  1. Güç Nodeları: 10 günlük varlık süresi (minimum 10000 VET)
  2. Fırtına Nodeları: 20 günlük varlık süresi (minimum 50000 VET)
  3. Mjolnir Masternodeları: 30 günlük varlık süresi (minimum 150000 VET)
  4. Thrudheim Madternodeları: 12/21/17 başlangıçlı varlık (minimum 250000 VET)

2, 3 ve 4. türdeki node’lar ellerinde VET bulundurdukları için alacakları THOR’a ek olarak VeChain Kuruluşunun THOR havuzundan da ödüller alacak.

VeChain’in Tarihçesi

VeChain 2015 yılında Louis Vuitton Çin’in eski CIO’su Sunny Lu tarafından kuruldu. Şirket, Çin’in en büyük blockchain şirketlerinden biri olan Bitse’nin bir yan kuruluşu olarak başladı. VeChain, yerleşik şirketler arasında zaten önemli bir müşteri tabanına sahip olan birkaç blok zincirinden biridir. Başlangıçta, VEN Token’ı Ethereum blok zincirinde işlev gördü. VeChain kendi blok zincirine geçti ve 2018’de kendini yeniden markaladı. Yeniden markalamanın bir parçası olarak, VEN blok zinciri 2018’de VeChainThor (VET) blok zinciri oldu.

VeChain blockchain platformunun hedefleri ana hatlarıyla verilmiştir. İlk hedef, verileri işlem yapılabilir ve şeffaf hale getirerek tedarik zinciri endüstrisini bozmaktır. Gelecekte, blockchain, VeChain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunda dApp’lara ve ilk para tekliflerine (ICO’lar) sahip olmayı planlıyor.

Bu amaçla VeChain yıllar geçtikçe bu hedefe ulaşmak için birkaç şirketle stratejik ortaklıklar imzaladı. Bunlar arasında en PricewaterhouseCoopers (PwC) firmasıdır. Blockchain şirketi ayrıca, platformunda ve otomobil şirketi Renault’da üretim operasyonları için özel RFID çipleri geliştirmek için Çinli firma Jiangsu Electronics ile ortaklık kurdu. VeChain aynı zamanda Merkezi Yönetim için bir ekonomik kalkınma bölgesi olan Gui’an’ın devlet teknoloji ortağıdır.

VeChain Ekibi ve Gelişimi

VeChain, Çin’in en büyük blockchain şirketlerinden biri olan BitSe’nin bir yan kuruluşu olarak başladı. Singapur merkezli ekip 150’den fazla üyeye sahiptir ve üst düzey yöneticileri arasında sayısız yeteneğe sahiptir.
Haziran 2018’de VeChain ekibi, platformun ana ağını başlatmada önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Lansmanla birlikte, ağ Ethereum blok zincirinden kendi blok zincirine taşındı. Ve ekip VET için VEN’i değiştirmeye başladı. Ağ için sonraki adımlar ekosistemi daha dapps ve stratejik kurumsal ortaklıklar ile genişletmektir.

Platformda, DNV GL’nin Story ve BitOcean’ın OceanEx’i dahil olmak üzere üzerinde önemli sayıda dapp bulunmaktadır.

VeChain Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

Sunny Lu takıma CEO olarak liderlik ediyor. Lu’nun kariyerinin büyük bölümünde, birçok lüks marka için Bilgi Sistemi projelerine liderlik etti. En etkileyici olanı, Louis Vuitton Çin’in Baş Yöneticisi (CIO) idi.

Yönetim ekibinin diğer üyeleri arasında IT güvencesinde 17 yıllık deneyime sahip CFO Jie Zhang ve Fenbushi Capital’in kurucusu Danışman Bo Shen bulunmaktadır.

Ortaklıklar

VeChain-ortaklar

VeChain Ortaklarının Kısa Listesi

Ekip sol ve sağ ortaklıklar kurmakla meşguldü ve en dikkat çekici ikisi PwC ve DNV GL idi. VeChain, firmanın dünya çapındaki muazzam müşteri ağına erişmelerini sağlayan PwC inkübatör programının bir parçasıdır.

DNV GL, petrol ve gaz, enerji, denizcilik ve yenilenebilir şirketlere hizmet veren 20 milyar dolarlık bir şirkettir. DNV GL ile stratejik ortaklık, VeChain için çok sayıda potansiyel müşteriye kapı açmaktadır.

Belki de en önemlisi, Çin hükümeti VeChain’i Gui’an Hükümeti’nin blockchain teknoloji ortağı olarak seçti. Düzenlemeler konusunda çok zor olan bir hükümetle bu ortaklığı gerçekleştirmek VeChain adına etkileyici bir başarı.

Kripto Para Birimi VET’i Nereden Alabilirim?

Bitcoin veya Ethereum karşılığında Binance’de VET satın alabilirsiniz. Şu anda Ethereum veya Bitcoin’iniz yoksa, bunları GDAX veya Gemini’de USD kullanarak satın alabilirsiniz. Oradan, Bitcoin ve / veya Ethereum’unuzu Binance’e aktararak ticaret yapabilirsiniz..

Ayrıca CoinMarketCap’te VET’in bulunduğu borsaların tam listesini de görebilirsiniz.

Kripto Para Birimi VET Nerede Saklanır?

VET Tokenları artık ERC20 VEN belirteçlerinin yerini aldığından, VeChainThor Cüzdan, paranızı saklamak için önerilen bir yerdir. Cüzdan, iOS, Android ve Ledger cüzdanlarıyla birlikte kullanılabilir.

Belirgin güvenlik nedenlerinden dolayı, VET’inizi bir borsadan resmi cüzdanına taşımalısınız, böylece VTHO ödüllerini alabilirsiniz. Pek çok borsa bu ödülleri dağıtmaz. Ancak Binance bir istisnadır.

VeChain: Sonuç

VeChain, sektördeki en köklü blockchain şirketlerinden biridir. Sadece işlevsel bir ürün kullanan müşterileri değil, hedefledikleri sektörde geniş deneyime sahip bir ekibe sahiptir.

PwC ve Çin hükümeti gibi devlerle ortaklık kurarak, müşterilerini büyütmekte sorun yaşamadılar Bazı insanlar kurumsal DApp alanına geçişlerini sorgulayabilir, ancak özel iş ihtiyaçlarına daha sağlam bir blockchain çözümü arayan müşteriler için yararlı görünüyor.

VeChain şu anki hızına devam ederse, VET’i önümüzdeki beş ila on yıl içinde en iyi performans gösterenlerden biri olarak görmek sürpriz olmayacaktır.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Bitcoin’in Geleceği Nasıl?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kriptonun-gelecegi-nasil

Kripto para birimi, kriptografi olarak bilinen gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan ve yönetilen dijital bir para birimidir. Kripto para, 2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla teknik bir kavramdan sanal bir gerçekliğe sıçradı. Bitcoin, sonraki yıllarda ciddi bir büyüme gösterdi. Bitcoin, önceki iki ayda 10 kat arttıktan sonra, Nisan 2013’te 266$ rekor seviyeye ulaştı. Bu durum ise önemli yatırımcıların ve medyanın ilgisini çekti. . Bitcoin zirvede 2 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti. Ancak kısa bir süre sonra %50’lik bir düşüş, genel olarak kripto para birimlerinin ve özellikle de Bitcoin’in geleceği hakkında şiddetli bir tartışmaya yol açtı. Yani, bu alternatif para birimleri nihayetinde geleneksel para birimlerinin yerini alacak mı? Bir gün dolar ve euro gibi her yerde kullanılacak mı? Yoksa kripto para birimleri çok geçmeden alevi sönecek olan geçici bir moda mı? Aslında cevap yine Bitcoin’de yatıyor.

Kripto Para’nın Geleceği

Bazı ekonomi analistleri, kurumsal para piyasaya girdikçe kriptoda büyük bir değişikliğin olacağını tahmin ediyor. Dahası, kripto paranın Nasdaq üzerinde dalgalanma olasılığı var, bu da blok zincirine ve geleneksel para birimlerine alternatif olarak kullanımlarına daha fazla güvenilirlik katacak. Bazıları, kriptonun ihtiyaç duyduğu her şeyin doğrulanmış bir borsa yatırım fonu (ETF) olduğunu tahmin ediyor. Bir ETF, insanların Bitcoin’e yatırım yapmasını kesinlikle kolaylaştıracaktır. Ancak yine de bir fonla otomatik olarak oluşturulamayabilecek kriptoya yatırım yapma talebinin olması gerekir.

Bitcoin’i Anlamak

Bitcoin, para birimi basımı, işlem işleme ve doğrulama gibi tüm işlevlerin ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilmesini sağlayan eşler arası teknolojiyi kullanan merkezi olmayan bir para birimidir. Bu merkeziyetsizlik, Bitcoin’i hükümet manipülasyonundan veya müdahalesinden arındırmaktadır. Diğer bir tarafı ise, işlerin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlayacak veya bir Bitcoin’in değerini destekleyecek merkezi bir otorite olmamasıdır. Bitcoinler, karmaşık algoritmaları çözmek ve sayıları sıkıştırmak için güçlü bilgisayarlar gerektiren bir “madencilik” süreciyle dijital olarak oluşturulur. Bitcoin üretimi, 2140’ta ulaşılması beklenen bir seviye olan 21 milyon ile sınırlandırılacaklar.

Bitcoin Gelecekte Nasıl Görünüyor?

Bitcoin için gelecekteki görünüm çok tartışılan bir konudur. Finans medyası, sözde kripto-analistleri bir taraftan çoğalmaya devam ediyor. Harvard Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Politikası Profesörü Kenneth Rogoff, kripto savunucuları arasındaki “ezici hissin kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun önümüzdeki beş yıl içinde patlayarak 5-10 trilyon $ ‘a yükselebileceğini” öne sürüyor.

Rogoff: “Fiziksel altından farklı olarak, Bitcoin’in kullanımı işlemlerle sınırlıdır. Bu da onu balon benzeri bir çöküşe karşı daha savunmasız hale getirir. Bunlara ek olarak, kripto para biriminin enerji yoğun doğrulama süreci, merkez bankası gibi güvenilir bir merkezi otoriteye dayanan sistemlerden  çok daha az verimli”.

Artan İncelemeler ve Önlemler

Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve işlem anonimliğinin temel faydaları, onu kara para aklama, uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve silah tedariki dahil olmak üzere bir dizi yasa dışı faaliyet için tercih edilen bir para birimi haline getirmiştir. Bu, güçlü düzenleyici kurumların ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), SEC ve hatta FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) gibi diğer devlet kurumlarının dikkatini çekti. Mart 2013’te FinCEN, sanal para borsalarını ve yöneticileri para hizmeti işletmeleri olarak tanımlayan kurallar yayınladı. Ek olarak bunları hükümet düzenlemesi kapsamına getirdi. O yılın Mayıs ayında DHS, Mt. Gox (en büyük Bitcoin borsalarından ) Wells Fargo’da kara para aklama karşıtı yasaları çiğnediğini iddia etti.
Ve 2018 Ağustos ayında, New York Finansal Hizmetler Departmanı, çoğu Bitcoin ile ilgilenen, kara para aklamayı önlemek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için önlemlerini soran 22 gelişmekte olan ödeme şirketine mahkeme celpi yayınladı.

Kripto Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

Kripto para birimlerinin şu anda karşı karşıya olduğu sınırlamaların bazıları – örneğin bir kişinin dijital servetinin bir bilgisayar çökmesi ile silinebilmesi veya sanal bir kasanın bir bilgisayar korsanı tarafından yağmalanması gibi – teknolojik gelişmelerle zamanla aşılabilir. Üstesinden gelinmesi daha zor olacak olan şey, kripto para birimlerini alt üst eden temel paradokstur – ne kadar popüler olurlarsa, o kadar fazla düzenleme ve hükümet incelemesi çekecekler, bu da varoluşlarının temel öncülünü zedeliyor.

Kripto para birimlerini kabul eden traderların sayısı giderek artarken yine de hâlâ azınlıkta bulunuyorlar. Kripto para birimlerinin daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle tüketiciler arasında yaygın bir kabul görmeleri gerekir. Bununla birlikte, geleneksel para birimlerine kıyasla göreceli karmaşıklıkları, teknolojik olarak uzman olanlar dışında çoğu insanı caydıracaktır.

Ana akım finansal sistemin bir parçası olmayı hedefleyen bir kripto para biriminin, birbirinden çok farklı kriterleri karşılaması gerekebilir. Matematiksel olarak karmaşık olması gerekir ki bunun sebebi dolandırıcılık ve bilgisayar korsanı saldırılarından kaçınmak içindir. Ancak kripto paranın aynı zamanda tüketicilerin anlaması için de kolay olması gerekir. Merkezi olmayan ancak yeterli tüketici korumaları ve korumasıyla vergi kaçırma, kara para aklama ve diğer alçakça faaliyetler için bir kanal oluşturmadan kullanıcının anonimliğini koruması önemlidir. Bunlar karşılanması zor kriterler olduğundan, birkaç yıl içinde en popüler kripto para biriminin, sıkı bir şekilde düzenlenen itibari para birimleri ile günümüzün kripto para birimleri arasında kalan niteliklere sahip olması mümkün müdür? Bu olasılık uzak görünse de, şu anda önde gelen kripto para birimi olarak, Bitcoin’in karşılaştığı zorluklarla başa çıkmadaki başarısının veya eksikliğinin önümüzdeki yıllarda diğer kripto para birimlerinin servetini belirleyebileceği konusunda çok az şüphe var.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Paralar Güvenli Mi?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-guvenli-mi

Ticaret yapmak her alanda getirileri yüksek olabileceği gibi riskleri de olan bir durumdur. Mevcut riskler göz önünde bulundurulmalı ve yatırımlar her alanda olduğu gibi kripto para alanında da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir. Bizler bu yazımızda, sizler için, kripto paralar güvenli mi sorusunu sorduk. Aşağıda  kripto dünyasında bir ticaret ve yatırım yolculuğu sırasında ihtiyaç duyacağınız en önemli ipuçları yer almaktadır. Ancak öncelikle kripto para ticareti için en iyi platformu nasıl seçeceğiniz hakkında konuşalım.

Kripto yatırım platformunu seçerken riskleri de göz önünde bulundurarak, nelere dikkat etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler traderın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta istenmeyen kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir. Bu normal bir durum değildir; bu işlem normal şartlarda yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

Kripto Para Yatırımının Riskleri

Başlangıçta, kripto para piyasasının henüz büyüme ve gelişme aşamasında olduğunu ve dünyadaki herhangi bir yeni etkili buluş gibi istikrarsızlık yaşadığını kabul etmeliyiz. Ayrıca Kripto Para alanı gelecekte artabilecek veya azalabilecek bazı risklerle de karşı karşıyadır.

Sonuç olarak bu 5 riski anlamalı ve kolay bir av olmamaları için akılda tutulmalıdır. Ayrıca en önemlisi risklere dikkat ederek, kripto para birimlerine yatırmak istediğiniz parayı kaybetmemelisiniz.

● Kripto Para Dolandırıcıları

Kripto para piyasasında bir yatırımcı olarak başınıza gelebilecek en kötü şey, yeni başlayan endüstrinin bir şekilde birçok dolandırıcılıkla dolu olduğu için dolandırıcılığın kurbanı olmanızdır.

Aslında, kripto para birimi piyasası karmaşıktır, çok sayıda yeni kullanıcı için kafa karıştırıcıdır ve hafifçe düzenlenir. Bunların hepsi kripto para piyasasını dolandırıcılar için ideal bir hedef haline getirir. Sonuç olarak, birçok kötü aktör yatırımcıların parasını yağmalamak için bu noktayı dolandırıcılık yapmak için kullanır.

Yatırımcıları zor kazandıkları paralardan ayırmayı amaçlayan en ünlü kripto para dolandırıcılığı yöntemleri arasında şunlar yer alır: Dolandırıcılık Paraları, Sahte Haberler, Dolandırıcı ICO’lar, Kimlik Avı, Madencilik dolandırıcılığı, Ponzi Şemaları, Para Transferi Dolandırıcılığı, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Sahte Uygulamalar ve Dolandırıcılık Yazılımları, ayrıca sahte takas ve cüzdanlar.

● Düzenleyici Sorunlar

Yetkililer, tamamen kontrolsüz bir finans toplumundan dolayı endişe duyuyorlar. Bitcoin’in neredeyse isimsiz ve anonim olarak kullanma yeteneği, suçlular için çekici hale getireceği için endişe kaynağıdır. Yetkililer, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılabilecek Bitcoin’in merkeziyetsiz doğasından korkuyorlar.

Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki birçok otorite (veya düzenleyici) hala Bitcoin için bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için mücadele ediyor. Ancak, para olarak kullanılmayı içeren herhangi bir yeni inovasyon gibi, Bitcoin ile ilgili düzenlemeler de yazılmaya ve yeniden düzenlenmeye devam edecek.

● Kripto Para Piyasa Volatilitesi

Kripto para piyasası tuhaf bir fiyat dalgalanması durumu yaşıyor. Örneğin, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000$ gibi çok yüksek bir noktaya ulaştı. Yine örneğin, Kasım 2018’de 3.200’den işlem görürken bugün (yazım itibariyle) 11.738$’ dan işlem görüyor.

Doğru zamanda kripto para birimlerine yatırım yaparsanız benzeri görülmemiş kazançlar elde edebileceğiniz gibi, yanlış zamanı veya yanlış yolu seçerseniz önemli kayıplar da yaşayabilirsiniz. Kripto para piyasasındaki oynaklığın nedenleri arasında hafif düzenlenmiş bir piyasa, yatırımcıların FOMO (kaybetme korkusu) gibi duyguları ve panik, pazarlama propagandası, sahte haberler ve dolandırıcılar yer alıyordu.

● Kripto Para Piyasa Manipülasyonu

İçeriden bilgi ticareti, entrika ve piyasa manipülasyonu, hafifçe düzenlendiği için kripto piyasasında yaygın faaliyetlerdir,
ve kesin olarak kanıtlamasa da manipülasyona işaret eden pek çok kanıt vardır.

Kripto para birimleri genellikle birkaç dakika içinde düzinelerce yüzdeyle yükselir ve ertesi gün, pompa ve boşaltma şeması olarak bilinen önceki seviyelerine dramatik bir şekilde geri döner.

Tüm bu ahlaki açıdan sorgulanabilir planlar, kripto piyasasını, temel piyasa mekanizmalarına aşina olmayan acemi yatırımcılar için çok riskli hale getiriyor.

● Kripto Para Birimlerinin Kabulü

Örneğin, kripto para piyasasının zayıf düzenlemesiyle, büyük uluslararası şirketlerin ödemede kripto para birimlerini benimsemeleri zordur. Ancak bu durum azalmaya başlıyor. Kripto para birimlerinin benimsenmesi durumu, piyasa  büyümeye devam ettikçe ortaya çıkmaya başlıyor.

Bazı büyük şirketler alımlarda Bitcoin kabul etmeye başlıyor, örneğin Kentucky dünyanın bazı bölgelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Ayrıca örneğin, Fransa’da da Bitcoin ile tütün dahi satıyorlar.

Kripto yatırımında riskler olsa da, yatırımcılar için hala cazip bir fırsat gibi görünüyor. Kripto para ticareti yoluyla elde edilen fırsatlar, sahadaki hiçbir projeyle karşılaştırılmaz.  Eğer riskleri biliyorsanız ve riskleri önleyebiliyorsanız, şimdi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-yatirimi-nasil-yapilir

Kripto para birimi yatırımı, son birkaç yıldır yoğun bir tartışma konusu oldu. Bir gecede milyoner olan insanlar hakkında birçok hikaye duyduk. Bu arada, hızlı bir kâr elde etmeyi umarken binlerce dolar kaybeden insanların hikayelerini de duyduk!

Şu anda bu satırları okuyor olmanız, bu hikayelerden bazılarının size çoktan ulaştığı anlamına geliyor. Kripto para birimi yatırımı hakkında birkaç sorunuz olabilir.

Bu kılavuzda, size kripto para birimi yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve kazançlı yatırımcılar gibi kripto para birimine nasıl yatırım yapacağınızı anlatacağız.

Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı Mı?

Aslında, kripto para birimlerine yatırım yapmak inanılmaz derecede kârlı olabilir. Birçok yatırımcı, kripto para birimi yatırımlarından büyük getiri elde etti.

Dahası, birçok ekonomist kripto para birimini çok umut verici bir yatırım fırsatı olarak görürken, diğer bazı ekonomistler kripto para birimlerinin oldukça değişken ve riskli olduğu konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte, pek çok insan, bu pazar hakkında hiçbir çalışmaya veya bilgiye sahip olmadan, hatta herhangi bir yatırım planı dahi yapmadan kripto yatırım havuzuna atladı. Ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Birçoğu çabucak zengin olmaya çalışırken fonlarının bir kısmını, hatta tamamını kaybetti.

Bu dünyadaki her yatırımın bir planı olmalı, bazı riskler elbette ki var ve tatmin edici getiri elde etmek için uyulması gereken bazı kurallar ve yönergeler de vardır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, fiziksel bir varlığı olmayan ve menkul kıymetleri ya da euro, dolar ve diğerleri gibi ülkelerin para birimlerine benzemeyen, merkeziyetsiz dijital paradır.

Sadece çevrimiçi olarak mevcuttur ve bir değişim aracı olarak tasarlanmıştır. Anlık işlemlere izin verir ve herhangi bir yere sınırsız para transfer edilebilir. İşlemleri güvenli hale getirmek ve doğrulamak veya yeni kripto paraların yaratılmasını kontrol etmek için şifreleme kullanır.

Diğer bir deyişle kripto para birimi, online işlem yapabileceğiniz, istediğiniz zaman istediğiniz şeyi satın alabileceğiniz para olarak tasarlanmıştır ve ilginç olan kripto para birimi işlemlerde hızlı, düşük maliyetli ve gizlilik sağlar.

Kripto Para Ticaretinin En Popüler Yolları

Kripto ticareti, insanların beklediğinden çok daha fazla psikolojik bir oyundur. Bu nedenle, size uygun ticaret yöntemini seçmek büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, kripto ticaretinin üç ana stili vardır:

● Günlük Kripto Para Ticareti

Günlük kripto para ticareti, piyasanın daha aktif olduğu dönemlerde bir gün olan ve günün çoğu saatinde bir traderin yaptığı alım satım türüdür.

Günlük işlemler dakikalar ile birkaç saat arasında sürer. Kısa vadeli ticarettir ve genellikle yatırımlarını her günün sonunda izlemek ve geliştirmek isteyen kişilerin tercihidir. Günlük bir trader olarak diğer taahhütler muhtemelen karmaşık olacaktır.

Bu tür traderlar, gün boyunca piyasa hareketini izleyerek ekranların önünde oturur, gün boyunca birkaç alım satım aramaya ve yapmaya devam eder. Gözlerini piyasa trendlerine ayırıp hızlı hareket ederler. Adrenalin fazladır ve yüksek riskler ile çok çalışmak zordur.

● Swing Kripto Para Ticareti

Swing ticaretinde, trader alım satım yapar ve traderın fiyat hareketi tahminine ve beklentilerine göre birkaç gün veya hafta sonra bu alım satımları kapatmak için en az bir gün açık bırakır.

Günlük alım satım ile uzun vadeli yatırım arasındaki çizginin ortası bir yaklaşımdır. Swing traderları, alım satımlara girme ve çıkma kararlarını vermek için çoğunlukla teknik analize ve temel analize güvenirler. Günlük veya hatta bazen haftalık bir zaman diliminde grafikteki fiyat hareketlerini inceleyerek son birkaç gün boyunca fiyatın yönünü tahmin etmeye çalışmayı temel alan bir ticaret türüdür.  Swing traderları, günlük traderlar gibi çok fazla zaman tüketmezler, gün boyunca bilgisayarınızın ekranına takılıp kalmaları gerekmez ve daha az stres yaşarlar.

Swing ticareti yapmak için işinizden ayrılmanıza gerek yok. Teknik analiz tekniklerinde yetkin ve piyasaların nasıl çalıştığı konusunda uzmansanız, işlem yönteminize uygun fırsatları bulmak için yalnızca dakikalara ihtiyacınız olacak. Üstelik alım satımlarınızı belirli ve düşünceli bir planla yaptığınızda gerilimden uzaklaşacaksınız.

● Uzun Vadeli Kripto Para Ticareti

Uzun vadeli alım satım, bir süreliğine piyasa grafiklerinden gözlerini alıp başka işler yapmak isteyen yatırımcıya uygundur, tıpkı al ve tut gibi. Traderlar, geçim kaynağı olarak kripto para birimi ticaretine bağımlı değildir.

Uzun vadeli yatırımcılar, satın alıp uzun süre bekleyen Hodlerlardır. Gün içinde ve hatta hafta içinde ne olduğu pek umurlarında değildir ve bu vizyon yıllarca uzar.

Bu tür ticaret, kripto para varlıklarına belirli bir miktar güven gerektirir, büyük olasılıkla beyaz kağıt ve ilgili kripto para biriminin önceki piyasa geçmişinin derinlemesine incelenmesinden sonra elde edilir.

Kripto Para Yatırım Platformunu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler tüccarın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta kazara kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir ve bu normal değildir; yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

 

Devamını oku