Venezuela Kripto Para Madenciliği İle İlgileniyor

Venezuela halkının bir yılı aşkın süredir yaşanan ekonomik buhran dolayısı ile yaşadığı sorunlar en üst düzeye çıkmış durumda


Venezuela halkının bir yılı aşkın süredir yaşanan ekonomik buhran dolayısı ile yaşadığı sorunlar en üst düzeye çıkmış durumda. Ülkede yaşanan ekonomik kriz bir yana devam ederken ülkede yaşayan orta direk zaten ülkeyi terk ederek diğer yakın çevrede bulunan ülkelere kaçmış ve kaçmaya devam ediyorlar. Ülkede yaşanan sorunlar en üst düzeyde ekonomik yönden olurken gıda konusunda da ciddi problemler olduğu sürekli olarak dünya basınına yansıyor ve basında kendisine geniş çaplı yer buluyor.

Venezuela’da kalan fakir grubun ise Bitcoin madenciliği yaparak günde 6 dolar civarında gelir sahibi oldukları, aylık 1000 doları aşan gelir kazanan Bitcoin madencilerinin olduğu iddia edilmekte. Ülkede 1.3 TL elektrik parası ödeyerek 6 dolar para kazanan Bitcoin madencileri petrol zengini bir ülkede olmalarına rağmen yaşanan ekonomik sıkıntının enkazı dolayısı ile pirinç alamıyor, sadece gündelik olarak belirli sıradan basit çorbaları içebiliyorlar.

Hiçbir Ülke Yardım Edemez

Türkiye’nin ABD’ye inat yardım etmek ve ilişkileri geliştirmek adına adımlar attığı Venezuela ile ilgili yaşanan krizin boyutunun gelecek günlerde daha fazla artması beklenirken ABD yönetiminin Türkiye’ye dahi Venezuela ile anlaşmalar imzalaması dolayısı ile (anlaşmaların uygulanıp uygulanmadığı bilinmiyor) yaptırım ve uyarılar ile engelleyebileceği tahmin edilmekte. Türkiye ile Venezuela arasında imzalanan anlaşmalar genellikle ekonomik yönden olurken ABD, NATO müttefiki olan Türkiye’nin bu tür davranışlardan kaçınmasını ve kendisi ile birlikte hareket etmesini istiyor.