Ukrayna’da Madencilik Yapan Polisler Yakalandı

Ukrayna’da yaşanan olay devlet kurumlarında memurlar tarafından bedava elektrik ile kaçak madencilik yapılabildiğini ortaya çıkaran gelişme olarak gösterildi


Ukrayna’da yaşanan olay devlet kurumlarında memurlar tarafından bedava elektrik ile kaçak madencilik yapılabildiğini ortaya çıkaran gelişme olarak gösterildi. Tüm dünyada kötü düşünceli memurlar ve kötü adımlar atan, rüşvet alan memurlar bulunurken aynı şekilde Türkiye’de de bilinmedik bazı memurların görevlerini ve konumlarını kötüye kullanabildiği bilinen bir gerçek. Ukrayna’da yaşanan olay ise bir nebze memurların devletin bedava olarak verdiği polis merkezi enerjisinin madencilik amacı ile kullanılması oldu.

Bir grup polisin madencilik yapmak için polis merkezinde madencilik cihazlarını kurdukları, daha sonrasında bu cihazları 7 gün 24 saat boyunca durmaksızın çalıştırarak olağanüstü enerji tüketimi yapmalarına sebep olduğu açıklandı.

Enerji Suçlaması

Polislerin tespit edilmesinin hemen ardından harekete geçen Ukrayna Savcılığı ise konu ile ilgili soruşturma başlatıldığını, bir grup polisin enerji hırsızlığı suçlamasından yargılanacak olduğunu açıkladı. Polislerin bugüne kadar ne kadarlık bir enerji tükettikleri ve polis teşkilatına ne gibi zarar verdikleri konusunda araştırmalar devam ederken bu tür olayların yaşanmasının önüne geçmek adına önlemler alınması gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna’da Rusya faktörü büyük bir etken olarak görülürken Kırım’ın ihlak edilmesi ve bununla birlikte ülkede yaşanan bazı kötü olayların son dönemde artması dolayısı ile polislere oldukça büyük görev ve sorumluluklar düşerken, bazı polislerin görevlerini bu şekilde kötüye kullanması son derece tepki çekiyor.