Venezuela Kripto Para Sistemi İçin OPEC Ülkelerini Davet Ediyor

Venezuela Başkanı Maduro, OPEC ülkelerini Venezuela’nın petrol ve destekli kripto sisteminin yapılabileceği bir platforma davet etti


Venezuela Başkanı Maduro, OPEC ülkelerini Venezuela’nın petrol ve destekli kripto sisteminin yapılabileceği bir platforma davet etti. Yapılan kripto para platformunda petrol ile desteklenen, milli vergi, işlem ve kamu hizmetlerinde kullanılabilecek Petro’nun ön satışı hazırlanıyor.

OPEC Ülkelerine Davet

Salı günü OPEC Genel Sekreteri Barkindo ile yapılan görüşmede, OPEC’in bir araya gelerek petrol destekli kripto para ticaretinin olacağı bir platformun geliştirilmesi konusunda öneri sunuluyor. OPEC’de yer edinen 14 ülke “Cezayir, Angola, Ekvator Ginesi, Angola, Gabon, İran, Irak, Libya, Nijerya, Suudi Arabistan, Venezuela, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri” olarak biliniyor. Maduro’nun bu teklifi, aynı zamanda OPEC’e dahil olmayan ülkelere de yapılacak.

OPEC ve OPEC Dışı Ülkelere Yayılması Planlanıyor

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin katılması planlanan platformda milli vergi, işlemler ve katkılarla beraber kamu hizmetlerince oluşturulan kripto paranın petrol destekli olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor. Venezuela hükumetinin Petro konusunda iç piyasa başta olmak üzere dış piyasaya da büyük bir teşvik sağlanarak sunulmasında öncülük edilmesi isteniyor. Petro, aynı zamanda bölgesel olarak büyütülerek ulusal ve uluslararası bir kullanıcı kitlesi bulunarak hacminin büyütülmesi amaçlanan bir kripto para birimi olarak kabul görüyor. Ulusal kamu kuruluşlarınca bölgesel ve yerel hükumetler gibi kamusal ve ortak girişimler sonucunda da Petro’nun daha iyi yerlere geleceği iddia edilenler arasında. Petro’nun ilerleyen günlerdeki akıbeti henüz belirsizliğini koruyor.

 

[fat_coincap id=”5″]