Vergi Kaçırma Oranlarında Artışın Sorumlusu: Bitcoin

Türkiye ve yabancı ülkelerde vergi kaçırmak adına birçok alanda yeni stratejiler ve planlar geliştiriliyor


Türkiye ve yabancı ülkelerde vergi kaçırmak adına birçok alanda yeni stratejiler ve planlar geliştiriliyor. Kimi vergi kaçırmak isteyen kişiler varlıklarını yurt dışına belirli yöntemler ile aktarırken, kimi zaman ise mal ve araç aracılığı ile bu tür vergi kaçırma işlemlerine aracılık ediliyor. Hali ile kripto paralarında konuşulduğu bu ortamda vergi kaçakçılarının aklında hain planlar dönüyor. Vergi kaçırmak isteyenlerin tüm paralarını Bitcoin’e yatırarak tek bir hamlede bunu başarabildikleri ve Türkiye’de de buna karşı dijital bankacılık hizmeti sunan bankalar başta olmak üzere tüm bankaların MASAK ve benzeri kurumlar tarafından inceleme altına alınması konusunda talimat ve kuralları bulunduğu son aylarda görülebilir hale geldi.

Dijital Bankacılık Bunun En İyi Örneği

Bitcoin aracılığı ile vergi kaçırma oranlarında artış olmasından dolayı adını vermeyeceğimiz ancak son aylarda kullananların ve bazı şikayet sitelerini okuyanların fark edecek oldukları üzere dijital bankacılık adı altında sadece online hizmet veren bankaların ki bunların başında en büyük bankalardan birisi de bulunuyor, kripto para borsalarına gönderilen para transferleri ve kripto para borsalarından gelen para transferlerini MASAK tarafından alınan kararlar doğrultusunda hesaba bloke koyar hale geldikleri ve bunu da vergi kaçırma durumunu önlemek adına yaptıklarını açık bir şekilde belirtmeseler bile belli ettikleri görülmüş halde.

  • Sadece dijital bankalar değil tüm bankalar bu konuda yükümlü iken dijital bankaların daha fazla bu konuda uyarı aldıkları ve daha fazla hesaba bloke koydukları dedikodusu mevcut.