Veri Fidyecileri Artık Bitcoin Cash Kullanıyor

Yabancı dilde “Ransomware” olarak adlandırılan veri fidyeciliği yazılımları, bilgisayara bulaştıktan sonra tüm dosyaları şifreleyerek kullanılamaz hale getirmeleriyle biliniyor


Yabancı dilde “Ransomware” olarak adlandırılan veri fidyeciliği yazılımları, bilgisayara bulaştıktan sonra tüm dosyaları şifreleyerek kullanılamaz hale getirmeleriyle biliniyor. Şifrenin çözülmesi içinse mağdurlardan kripto para birimleriyle bir miktar ödeme yapmaları isteniyor. Bu zararlı virüslerin en bilineni ise CryptoLocker.

Bitcoin devri bitti: Artık Bcash dönemi

Bitcoin’in ilk çıktığı dönemde anonim para transferine imkân tanıyor oluşundan ötürü fidye yazılımcıları arasında hayli popüler olduğu bir gerçek.

Fakat görünen o ki veri fidyeciliği yapan hackerlar artık Bitcoin değil, Bitcoin Cash ile ödeme almaya başlamış durumdalar.

Yeni zararlı Thanatos keşfedildi

Güvenlik araştırmaları yapan MalwareHunterTeam isimli Twitter hesabı, Thanatos adında yeni bir veri fidyeciliği virüsü keşfetti.

Ancak bu zararlı yazılım en önemli farkı, kurbanın şifrelenen dosyalarının kilidini açmak için gerekli olan anahtar verileri saklamıyor oluşu. Yani dosyalarınıza tekrar erişebilmek için karşı tarafa para gönderseniz dahi şifreleri çözebilmeniz ne yazık ki mümkün değil.

ETH ve BTC ile de ödeme alıyor

Ancak Thanatos’un en büyük farkı bununla da sınırlı değil. Bu zararlı yazılım, veri fidyeciliği tarihine ilk kez Bitcoin Cash ile ödeme kabul ediyor oluşuyla girmiş durumda. Öte yandan Ethereum ve Bitcoin ile gönderilen ödemeler de Thanatos tarafından geçerli sayılıyor.

Bu tür zararlı yazılımlara maruz kalıp verilerinizin güvenliğini riske atmamak için mümkün mertebe antivirüs kullanmaya dikkat etmekte fayda var.