Kuzey Kore, ABD’nin yaptırımlarını Bitcoin ile deliyor!

Kuzey Kore’nin son dönemde Bitcoin üretimi ve hırsızlığı konusunda sık sık adı geçer olmuş durumda


Kuzey Kore’nin son dönemde Bitcoin üretimi ve hırsızlığı konusunda sık sık adı geçer olmuş durumda. Güney Kore ile iyi ilişkiler sergilemeye başlayan Kim Jong-un yönetiminin yeni dönemde ise en fazla ilgilendiği konuların başında Bitcoin geldiği iddia edildi. ABC News gazetesinin yaptığı araştırmaya göre Kim Jong-un yönetimi ABD’nin kendilerine uyguladığı olağanüstü yüksek yaptırımları delmek için kripto paralar ile ödeme yapmaya başlamış olabilir.

Kim, Bitcoin ile ödeme yaparak diğer ülkelerin hem Bitcoin kasasını doldurmak, hem yaptırımları bu şekilde herhangi bir engele takılmadan delmek için rahatlıkla kullanabilir. Kripto paraların izlenmesinin neredeyse imkansız olduğu bu dönemde gıda, petrol ve diğer alışverişlerini bu şekilde yaptığı iddia ediliyor.

Çin İle Arası Çok İyi

Kim Jong-un’un Çin ile arasının çok iyi olmasına rağmen ABD tarafından uygulanan yaptırımlar dolayısı ile her istediğini Çin hükümetinden alamadığı, bunun çözümü için ise kripto paralara başvurduğu iddia ediliyor. Kuzey Koreli hackerların diğer ülkelerde bulunan BTC sitelerine saldırı yaparak milyonlarca dolarlık BTC çaldıkları iddia edilmekte.

[bitcointicker]