Yandex: Kazakistan’da Bitcoin’e İlgi Artıyor

Rus asıllı arama motoru şirketi Yandex, yaptığı araştırma ve anket sonuçlarını açıkladı


Rus asıllı arama motoru şirketi Yandex, yaptığı araştırma ve anket sonuçlarını açıkladı. Aktif olarak en fazla Rusya’da kullanılmasına rağmen Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede ortalama seviyede kullanıcı sayısına sahip olan arama motoru, son anketlerinin ise Kazakistan’da yapıldığını doğruladı.

Kazakistan’da Bitcoin ve diğer kripto paraların ilgi görmeye başladığını aramalar ve anketlerden elde ettiklerine değinen Yandex, ülkede anahtar kelime aramalarının en fazla Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesine yakın olduğu zaman (Aralık 2017) gerçekleştiğini duyurdu.

2018 Yılında 5 Kat Fazla Aradılar

Kazakistanlıların 2017 yılına oranla 2018 yılında tam 15 kat daha fazla ”kripto para” araması yaptığı, öğrencilerin ”öğrenciyim Bitcoin ile çalışmam mümkün mü?, Bitcoin kazandırır mı?” gibi aramaları fazlası ile yaptıkları ortaya çıktı. ”Bitcoin” kelimesini geçtiğimiz yıla göre 7 kat daha fazla arttıran Kazakistanlıların, ICO kelimesi aramalarını ise ortalama olarak 4 kat arttırdıkları belirlendi.

Yandex araştırmasına göre Kazakistanlılar kripto paralara ilgi göstermeye başlamış olmalarına rağmen ülkede alım gücünün düşük olmasından dolayı kripto paralara çok az yatırım yapabildikleri, öğrencilerin ise sadece araştırmakla kaldığı tahmin ediliyor.