Whitelist Nedir Ön Satışa Nasıl Katılınır?

İlk madeni para teklifi (ICO), kripto para biriminin ilk halka arzını ifade etmektedir


İlk madeni para teklifi (ICO), kripto para biriminin ilk halka arzını ifade etmektedir. Bir şirket ICO yapmaya karar verdiğinde tarihi, kuralları ve satın alma sürecini önceden halka ilan eder. ICO tarihinde yatırımcılar arz edilen yeni kripto para birimini satın alma imkanı elde eder.

ICO’ların token satışı üç aşamada gerçekleşir. İlk aşama özel satıştır. Özel satış halka açık değildir. 

İkinci aşama beyaz listeye alınmış ön satış aşamasıdır. Bu aşamaya “Whitelist” olarak adlandırılan listedeki yatırımcılar davet edilir. Son aşama ise, proje için fon toplamayı amaçlayan kamu satışıdır. Kamu satışı tamamen halka açıktır.

Whitelist (beyaz liste), bir ilk madeni para teklifine (ICO) veya bir token satış etkinliğine katkıda bulunmaları için özel erişim verilen kayıtlı ve yetkilendirilmiş katılımcıların bir listesidir. Beyaz liste ön satışı, yalnızca beyaz listeye kaydolmuş yatırımcılar için geçerlidir. Beyaz listeye alınmış ön satış, halka açık olan satıştan önce gerçekleştirilen token satışıdır. Beyaz listede yer bulmak, bir ürün lansman etkinliğine özel bir davetiye almak gibidir. 

Whitelist, token satış etkinliğine erken erişim imkanı sağlamaktadır. Böylece yatırımcılar herkesten önce token satın alma fırsatı yakalar. Ön satışta beyaz listeye girmek, daha az riskle daha fazla kâr elde etmek için tercih edilen bir yoludur. Ön satış fiyatı liste fiyatından daha düşüktür. Böylece kripto paralar daha düşük bir fiyatla satın alınır ve daha yüksek karlar elde edilir.

Ön Satışa Nasıl Katılınır?

Satış prosedürleri projeden projeye değişmektedir. Bununla beraber günümüzde ön satış turuna girmek kolay değildir. Öncelikle bir ICO’ya kaydolmak için söz konusu ICO’nun web sitesini ziyaret etmek ve kayıt olmak gerekir. Genellikle, kayıt yapılacak yerde, “Beyaz Listeye Katıl” veya “Token Satış Kaydı” butonu yer alır. 

ICO’ya bağlı olarak şu bilgiler istenir:

  • Soyadı
  • İlk adı
  • e-posta
  • ERC20 cüzdan adresi
  • Yatırım yapılması planlanan ETH (veya BTC) sayısı
  • Kimlik belgeleri (pasaport, nüfus cüzdanı, izin)
  • 3 aydan kısa süreli ikamet belgesi (örneğin bir EDF faturası)
  • Ek bilgiler (örneğin bir beyan)

Bazı ICO’lar yatırımcı hakkında çok daha fazla detay ve bilgi isterken, bazısı daha az ayrıntıyla yetinmektedir. Kayıt işlemi onaylandıktan ve ERC-20 uyumlu Ethereum genel adresi kullanıma hazır olduğunda, tek yapılması   gereken Ether veya Bitcoinlerin gönderilmesi gereken akıllı sözleşmenin adresinin duyurulmasını beklemektir.

Yeni bir kripto para, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirket, para toplamanın bir yolu olarak bir ICO başlatabilir.