Kripto Para

10 Milyon Bitcoin Ölmüş Olabilir Mi?

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Bitcoin’le birlikte hayatımıza giren “HODL” kavramı son dönemde önemli bir dönüm noktasına ulaştı: Bir yıldan fazla bir süredir el değiştirmeyen toplam Bitcoin sayısı 10 milyonu geçti.

HODL

Fintech şirketi Digital Assets Data’ya göre, yaklaşık 10,7 milyon bitcoin 12 aydan fazla bir süredir hareket etmedi. Dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısının 18.14 milyon olduğu düşünüldüğünde, dolaşımdaki toplam BTC’lerin yaklaşık yüzde 60’ı kış uykusuna devam etti.
Burada en dikkat çekici detay ise Bitcoin’in geride bıraktığımız yılki 3.500 dolardan 13.800 dolara yükselişine dolaşımdaki toplam Bitcoin’lerin yalnızca %40’ının katılmış olması. Digital Assets Data’nın verileri, bir yıldan uzun süredir uykuda kalan Bitcoin sayısının 2017 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Komodo Platformu baş teknoloji sorumlusu Kadan Stadelmann, “Hareketsiz Bitcoin’lerin miktarındaki artış kesinlikle gelişmekte olan HODLers topluluğunun bir işareti.” açıklamasında bulundu. Lider kripto para birimi geçtiğimiz yılın, ilk altı ayında 3.500 dolardan 13.879 dolara yükseldi ve Aralık ortasına kadar 7.179 dolara düştü. Böylece, Bitcoin, yılın ikinci yarısındaki acımasız satışlara rağmen 2019’da resmen iki kat değer kazanmış oldu.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması

Görünen o ki yatırımcılar Mayıs ayında yapılacak madencilik ödülünün yarıya indirilmesinin ardından önemli bir fiyat artışı bekliyorlar ve bu nedenle sayıda Bitcoin pasif kaldı. Dört yılda bir tekrarlanan süreçle birlikte Bitcoin Blockchain’inde enflasyonu kontrol altında tutmak için blok ödüllerini yarıya yarıya indiriliyor. Digital Assets Data’dan Kevin Kaltenbacher, “Birçok yatırımcı tarafından 2017 ve 2018’de daha yüksek fiyatlarla satın alınan Bitcoin’ler potansiyel olarak hala sualtında” dedi.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap