Kripto Para

Rus Hükümeti Bitcoin Madencilerini Nükleer Santralle Destekleyecek

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Rusya’da devlete ait bir nükleer enerji santrali yakında Bitcoin madencilik merkezini besleyebilir.

Rosatom Devlet Atom Enerjisi Şirketi

Geride bıraktığımız ayın sonlarında Rosatom Devlet Atom Enerjisi Şirketi, Moskova’nın 200 mil kuzeybatısındaki Udomlya’daki Kalinin nükleer santralinin yakınında bir maden çiftliği açtı. Bir Rosatom iştiraki olan Rosenergoatom’daki veri merkezlerinin ve dijital ürünlerin başkanı Sergei Nemchenkov’a göre, şirket 30 megawatt’lık tesisi inşa etmek için 4,8 milyon dolardan fazla para harcadı.

Nemchenkov, amaçlarının Rosenergoatom’da madencilik yapmak yerine tesisin yakınında inşa edilen bir veri merkezine benzer şekilde, madencilere elektrik satma ve ekipmanı için yer kiralama fırsatı sunmak olduğunu belirtti.

Rosenergoatom Veri Merkezi

IMF ve Dünya Bankası’na göre Rosatom, dünyanın en büyük onbirinci ekonomisi Rusya’daki madencileri kucaklayan ilk büyük devlet kuruluşu.  Rosenergoatom’la birlikte birkaç farklı lokasyonda daha hizmet vermeyi planlayan Rosatom Devlet Atom Enerjisi Şirketi madencilere sunduğu 240 megawatt’lık elektrik enerjisiyle küresel pazarda önemli bir oyuncu haline gelebilir.

Bu sayıyı bir perspektife oturtmak için şu örnek verilebilir: Çin madencilik devi Bitmain’in Rockdale, Teksas’taki tesisinin 25 ila 50 megawatt’lık bir kapasiteyle başlayıp sonunda 300 megawatt’a çıkması bekleniyor. Aynı kasabada inşa edilen bir başka madencilik tesisi ise 300 MW’da başlayacak ve sonunda 1 gigawatt’a kadar çıkacak; her ikisi de dünyanın en büyük ünvanı olduğunu iddia ediyor.

Udomlya’daki Kalinin nükleer santralinin yakınlarındaki madencilik tesisi, yaklaşık 215.000 metrekarelik dikdörtgen bir alanda, her biri yaklaşık 400 bireysel madencilik bilgisayarı barındıran 30 konteynere ev sahipliği yapacak. 

Tesiste elektrik, madencilere kilovat saat başına 4 ila 5 sente mal olacak. Çin ve Kazakistan’ın bazı bölgelerinde 4 sentten daha düşük fiyatlar bulunabileceğinden, Rusya’daki bu tesisin sunduğu elektrik aslında pek de ucuz sayılmaz.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap