100 TL ile XRP Almak Kolay mı?

Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para biriminden biri Ripple (XRP)


Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para biriminden biri Ripple (XRP). Uzun zamandır yasal sorunlarla boğuşsa da bir zamanlar Bitcoin (BTC) ile beraber en büyük iki kripto para biriminden biri olan XRP, gücünden çok bir şey kaybetmiş değil. Uzmanlar, SEC’in kendilerine karşı açtığı davayı kazanması durumunda XRP coin fiyatının yeniden sert şekilde yükselebileceğini öngörüyor. 

Türkiye’de 100 TL ile XRP almak ise çok kolay. Yerli kripto para borsası Bitlo, kullanıcılarının 100 TL ile kolaylıkla XRP alabilmesini sağlıyor.

XRP nedir?

2012’de Ripple Labs tarafından geliştirilen Ripple (XRP), en basit tanımıyla bir ödeme ağı sistemi ve kripto para birimidir. Ripple, büyük miktarda varlık ve para transferlerinin hızlı, güvenilir ve ucuz şekilde blok zincir üzerinden yapılabilmesini amaçlamaktadır. Bununla beraber, benzeri bir amaç taşıyan Bitcoin’in aksine Ripple, merkeziyetsiz değil merkezi bir ağdır. Blok zincirdeki defterlerin çoğu, şirket tarafından kontrol edilir. 

Ripple ağının yerel kripto para birimi olan XRP coin ise ağda kritik bir role sahiptir. Ripple’ın en önemli ürünlerinden xRapid, işletmelerin iki farklı itibari para birimi arasında para transferi gerçekleştirmesinde XRP coinden yararlanır. Yani, XRP coin, Ripple ağındaki köprü para birimidir. Ayrıca bankalar, XRP kullanarak, nostro hesaplarına ön finansman sağlamak zorunda kalmadan gerçek likidite de elde edebilir. Ripple ağındaki işlem ücretleri de XRP coin ile ödenmektedir.

XRP, yerini Ethereum’a (ETH) kaptırana kadar, bir süre Bitcoin’in ardından gelen en büyük ikinci kripto para birimiydi. Bugün de XRP, SEC tarafından 2020’de kendilerine açılan davaya rağmen hâlâ piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para biriminden biri. 

XRP nasıl alınır?

XRP coin, güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile XRP almak çok kolaydır. Köklü ve yerli kripto para borsalarından olan Bitlo üzerinden güvenle ve kolaylıkla TRY XRP paritesinde işlem yapabilirsiniz.