Kripto Para

Cornell Profesörü Emin Gün Sirer Bitcoin’i Topa Tuttu

Blockchain ve kripto para uzmanı Profesör Emin Gün Sirer Bitcoin’i eleştirmeye devam ediyor. Cornell Profesörü Twitter hesabı üzerinden Bitcoin’in ölçeklenebilirliğine yönelik tartışmaları yeniden alevlendirdi.  Sirer’in paylaşımı şu şekilde:

Lightning Network’ün ile ölçeklendirme ve hız problemini çözeceği iddia edilmişti. Ancak Bitcoin ağının hantallığı  hala son bulmuş değil.

Sirer, Geçtiğimiz aylarda Kanada’daki bir Bitcoin ATM’sinin soyulması haberine verdiği yanıtta hırsızların Bitcoin ağının yavaş işlem sürelerinden yararlanarak kullanıcıların Bitcoin’lerini çalmayı başarabildiklerini belirtti. Cornell Profesörü ayrıca dolandırıcılığın Bitcoin’in ve ATM’nin suçu olmadığını ve sadece kodlandıkları şeyi yaptıklarını belirtti. Ayrıca yüksek veya düşük teknoloji üretmenin koşulunun gerçekleri kabul etmek olduğunu da ekledi.

Dünyadaki kripto ATM’lerinin sayısı artmaya devam ediyor fakat Sirer, bazılarının kullanıcı deneyimini geliştirmek için risk aldığına dikkat çekiyor. Alınan riskler zaman zaman kullanıcıların fonlarını kaybetmesine yol açıyor.

Sirer, yazısında Bitcoin’in vermek istediği mesajın “  ileri teknoloji internet parası” olduğunu belirtti. Ancak o, Bitcoin’in gerçeklikten uzak olduğunu ve yaygın kullanımı desteklemediğini düşünüyor.

Bitcoin maksimalistlerinin çoğu, Sirer’in Bitcoin teknolojisi hakkındaki eleştirisine öfkeyle tepki gösterdi. Sirer, Bitcoin ağının on yaşını doldurduğunu ve tasarımının çoğu kullanım durumuna uygun olmadığına tekrarlayarak, şirketlerin bu tür riskleri almasının müşterilerin para kaybetmesine sebep olabileceğini belirtti. Ayrıca maksimalistlerin gerçekleri kabul etmeyi reddettiklerini de öne sürdü.

Sirer son olarak Bitcoin topluluğunun gerçekleri kabul edemeyen berbat bir topluluk olduğunu, Bitcoin’in şirketleri risk almaya zorladığını ekledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap