200 Bin Dolarlık Kripto Parayı Zimmetine Geçiren Borsa Çalışanı Yakalandı!

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai’de yayınlanan Khaleej Times gazetesi, şehirde faaliyet gösteren bir kripto para borsasında zimmete geçirme olayının yaşandığını yazdı


Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai’de yayınlanan Khaleej Times gazetesi, şehirde faaliyet gösteren bir kripto para borsasında zimmete geçirme olayının yaşandığını yazdı. Buna göre borsa, kendi çalışanının müşterilerinin hesaplarından kripto para birimlerini çaldığını fark etmiş. Haberde hem borsanın, hem de paraları zimmetine geçiren çalışanın ismi gizli tutuldu.

Paraları sahte hesaplara aktarmış

Borsa sistemleri üzerine uzmanlaşan çalışan, bahsi geçen Dubai menşeli borsanın da yazılımından sorumluydu. Alım satım işlemlerinden elde edilen komisyonu sessiz sedasız kendi sahte hesaplarına aktaran çalışan, daha sonra bu paraları diğer kripto para borsalarına transfer etmeyi sürdürmüş.

Borsanın üst düzey yöneticilerinin bu durumdan şüphelenmesi için ise ortada hiçbir sebep yoktu. Çünkü bahsi geçen çalışan, borsanın hayata geçirilmesinde etkin rol üstlenmiş ve iyi de para kazanmıştı.

Tesadüf eseri kayıtların incelenmesiyle ortaya çıkan zimmete geçirme olayı, an itibariyle adli makamlara sevk edilmiş durumda. Zimmete geçirilen para miktarı ise kabaca 200 bin dolar.

Kripto para sektörünün gözdesi: BAE

Geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası, vatandaşları kripto para birimlerinin çok riskli ve dolandırıcılığa elverişli olduğu gerekçesiyle uyarmıştı. Ülke genelinde halen daha dijital paralar yasaklanmış veya bu para birimleriyle alakalı bir düzenleme hayata geçirilmiş değil. Ancak kripto paralar yasal bir ödeme biçimi olarak da tanınmıyor.

Ancak Bitcoin ve diğer ICO‘lar da enteresan bir şekilde ülkede hayli popüler. Google Trendler verilerine bakıldığında BAE’nin en çok Bitcoin aramasının gerçekleştirildiği ilk 10 ülke arasında yer aldığı görülüyor.