Kripto Para

6 Madencilik Havuzu Bitcoin Ağının %75’ini Kontrol Ediyor

Önde gelen fintech şirketi ChainDD tarafından analiz edilen veriler, altı madencilik havuzunun şu anda Bitcoin ağının yaklaşık %75’ini kontrol ettiği gerçeğini ortaya koyuyor. Ayrıca bu madencilik havuzlarının beşinin Çin’de bulunduğunu tespit edildi. Özellikle, üç büyük madencilik havuzu, donanım üreticisi Bitmain ile ilişkili.

ChainDD’nin DD Think Tank tarafından oluşturulan 2018-2019 Kripto Para Yıllık Piyasa Raporu’na göre, Çinli bitcoin madencilerinin %80’i Sichuan’da bulunuyor ve madencilerin çoğu Çin’de bulunsa da, kısıtlamalar nedeniyle yurtdışına göçenlerin sayısı hiç de az değil.

Çin, avantaj sağlayan çeşitli doğal kaynaklar sayesinde kripto madencilerine ucuz enerji kaynakları sunuyor. Ancak hükümet, geçmişte kripto para birimlerini yasaklamaktan da geri durmamıştı. Buna rağmen yakın zamanda bir mahkeme Bitcoin ‘in yasalarca mülkiyet olarak korunması gerektiğine hükmetti.

Raporda ayrıca, büyük madencilik şirketlerinin,  piyasa düşüş eğilimindeyken bile madencilik faaliyetlerine devam etmeye eğilimli oldukları belirtiliyor.

Madencilik donanımı üreticisi Bitmain, potansiyel olarak kripto para tarihindeki en büyük halka arzı gerçekleştirmek için çalışıyordu. Bitmain işler yolunda gitseydi 18 milyar dolarla halka arz olacaktı. Ancak  iddialara göre Hong Kong Borsası (HKEX) Bitmain’in halka arzını onaylama konusunda tereddüt ediyor.

Yorum Yap