Kripto Para

“Bitcoin Konusunda Yanılmışım”

Daha önce Bitcoin’e yönelik şüpheci yaklaşımıyla bilinen dünyaca ünlü bir ekonomist şimdi Bitcoin’in parlak bir geleceği olduğunu düşünüyor.

Ünlü ekonomist ve yazar olan Niall Ferguson, 5-6 Mart tarihlerinde Sydney’de gerçekleşen Avustralya Finansal İnceleme İş Zirvesi’nde konuştu. Daha önce Bitcoin’in tam bir hayal ürünü olduğunu düşünen uzman, şu anda çok parlak bir geleceği olduğunu söylüyor:

Ben çok yanılmışım, Blockchain teknolojisine dayanan bir para biriminin kullanılmadığını düşünmek yanlıştı.

Ferguson’a oğlu beş yıl önce Bitcoin satın almasını önerdiğinde o ilk olarak Bitcoin’i bir sanrı olarak gördüğünü açıkladı. Daha sonra, kripto para biriminin fiyatının 2017 yılıyla birlikte yükselişe geçmesiyle, tarihçi söylediklerinden büyük bir pişmanlık duymaya başlamış.

Ayrıca Niall Ferguson Bitcoin’in şu anki düşüşüne rağmen, önceki düşüşlerinin çok üstünde kaldığını anlamanın çok önemli olduğunu düşünüyor:

Bitcoin, bir yönden altının dijital bir alternatifi.

Bitcoin’in geleceğinin oldukça parlak olduğunu belirten Niall Ferguson, ekonomi dünyasında Bitcoin’e yönelik düşünceleri olumlu bir şekilde değişen ilk kişi değil.

2017 yılında,  JP Morgan Chase’in Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’e ateş püskürmüş ve sonunun iyi olmayacağını iddia etmişti. Ancak birkaç ay sonra, CEO bu iddialarından ötürü pişman olduğunu itiraf etmişti.

Dahası, Ferguson Bitcoin’i altınla karşılaştıran ilk kişi değil. Seri girişimci ve yatırımcı John Pfeffer, geçen yıl Bitcoin’in altın için en uygun ikame olduğu iddiasını ortaya attı. En önde gelen Bitcoin savunucuları Tyler ve Cameron Winklevoss da aynı çizgideki düşüncelerini dile getirdi:

Bitcoin’in altını tahtından edeceğine inanıyoruz. Paranın özelliklerine bakarsanız, bunun daha iyi bir altın olduğunu düşünüyoruz. Altını altın yapan nedir? Kıtlık. Bitcoin’in arzı sabit, bu yüzden kıtlık konusunda altından daha iyi. Altını, tahta ile karşılaştırmak daha doğru.

Bitcoin’in şu anki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Dijital altın olarak görüyor musunuz? Aşağıdaki yorumları bize bildirmekten çekinmeyin!

Yorum Yap